Bakonyi betyárleves
Hozzávalók:
|
|
Ezt is a Gabula A. – Halmos M.: Nagy szakácskönyv-ből vettem. Ott a háttérben látszik is a könyv.
Itt megnézheted a tartalomjegyzékét.
Elkészítés:
Készítsd elő a hozzávalókat, mert majdnem mindent egyszerre kell bedobni a fazékba.
Mosd meg a gombát. Törd ki a gomba tönkjét. Ha szép roppanós, akkor hosszában vágd ketté, aztán szeleteld fel; ez is megy majd a levesbe. Ha a tönk jelentéktelen, akkor dobd el.
A kalapról húzd le a bőrét, ha lehet. Van olyan gomba, amelyiknek nem húzható le a kalapbőre, és olyan is van, amelyiknek csak félig húzható le, a kalap közepe felé már nem. Vágd ketté a gombafejet, és nézd meg, hogy nem kukacos-e a húsa.
Szeleteld fel a fél gombafejeket, és a szeleteket még vágd ketté. (Ezt elfelejtettem lefotózni.) |
Mindegyik gombával ugyanezt csináld meg: kalapbőr lehúz – kalap kettévág (kukacos-e?) – felszeletel.
A nagyspórás csiperke tönkje szálkás volt; nem használtam fel. A hatalmas gombafej szép, egészséges volt, jó sok darabra kellett vágni. Na, akkor a gomba előkészítve. |
Pucold meg a hagymát, vágd fel apróra.
Vágj le 2 hosszú szelet – kb. 15 cm – kolozsvári szalonnát. Vágd le a szalonna héját (és add a kutyának). |
A kolozsvári szalonnában olyan fehér, kábelszerű inak futnak végig; ezeket vágd ki a szalonnából. |
A szalonnaszeletet vágd fel kb. 1 cm-es csíkokra, aztán a csíkokat kockázd fel. Hosszú pengéjű késsel egyszerre több csíkot is felvághatsz kockákra. — Most már 3 hozzávaló is elő van készítve.
Ha nincs friss zsályád és kakukkfüved, akkor az ezek előkészítésére vonatkozó részeket ugord át, és zacskós, morzsolt fűszereket használj majd.
Mosd meg a 4 szál zsályaágacskát. |
Egyesével tépkedd le a leveleket az ágakról. |
Tömörítsd össze a zsályaleveleket, és vágd fel apróra. Aztán a vágásra merőleges irányban is vagdosd fel. Most már 4 hozzávaló elő van készítve.
A volt kedves szomszédomtól kapott kakukkfüvem sajnos kiszáradt, ezért vettem a piacon egy cseréppel. Vagdoss le a kis cserjéről vagy 10 ágacskát, és mosd meg őket. Fogj meg egy ágacskát a felső hajtásánál, ás húzd le az ágról a leveleket. Fent még óvatosan, mert hajlamos elszakadni, de lejjebb, ahol már fás a szára, ott bátran megszoríthatod az ágat a levélhúzás közben.
Vagdosd fel apróra a kakukkfűleveleket, és ezzel vége is az előkészületeknek. 🙂 |
Most kezdődik a levesfőzés. 🙂 Egy kb. 4 literes fazékba tedd oda a szalonnát pirulni. Ha szép piros, akkor dűtsd meg a fazekat, és egy villával halászd ki a sült szalonnákat egy kis tányérba.
A szalonna zsírjában fonnyaszd meg a hagymát. Szórd a gombát a dinsztelt hagymára.
Mehet bele a zsálya és a kakukkfű. (Szárítottból 1-1 evőkanállal.) Sózd meg 2 kis fakanál sóval. Keverd el.
Hints rá borsot, és párold kb. 5 percig. |
Amíg a gomba párolódik, addig mosd meg a kolbászt, vágd kétfelé, vágd végig a héját, és a vágás mentén húzd le a héját.
Karikázd fel vékonyan a kolbászt. (Közben kavargasd a gombát!)
Szórj a gombára 1 kis fakanál pirospaprikát, és keverd el. Öntsd fel 2 liter vízzel, keverd el, és kapard bele a kolbászkarikákat.
Dobj 3 babérlevelet a levesbe. Borítsd vissza a sült szalonnakockákat is a fazékba, és felforrástól egy negyedórát főzd a levest.
Közben készítsd elő a habarást. Egy literes forma kancsóba tégy 3 kis fakanál lisztet, rá 3 evőkanál tejfölt – ez így együtt a habarás -, és egyelőre csak fakanállal nagyjából keverd össze.
Turmixold össze a habarást, a mixelőrudat a levesbe mártva mosd le. Lassan csorgasd a habarást a leveshez, közben fakanállal szaporán kevergesd a levest.
A kiürült habarásos bögrébe (kancsóba) szedj egy merőkanál levest, és öblítsd ki vele a bögrét. Öntsd vissza a fazékba. Forrald fel megint a levest, és 2 perc múlva el is olthatod a gázt.
A könyv szerint még húsos derelyét is kéne bele főzni, de megteszi valami egyszerű levesbetét is, mondjuk kiskocka. A borsodiak ezt biztos igénylik, de le merem fogadni, hogy a hajdú-bihariak nem! Jó étvágyat! |