Zöldbableves
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Friss zöldbabból finomabb, mint mireltből, de a mirelt hamarabb megpuhul.
Anyukám ecettel és tejföllel csinálta, de én a férjem ízlése szerint, borsodiasan készítem: se ecet, se tejföl, viszont sok “lecske” .
Tedd egy nagyobb tálba a zöldbabot, és a mosogatóban, folyó víz alatt kétszer mosd meg. (Egyszerre egy marékkal foglalkozz, ha megmostad, tedd át egy másik tálba. Ha elfogyott, öntsd ki a mosóvizet, engedj bele tisztát, és ismételd meg a mosást.) Utána le kell vagdosni a zöldbabok mindkét végét, és közben le kell húzni a zöldbab mindkét gerincéről a szálkát, ha van. Úgy alakítsd ki a tálak elhelyezését, hogy magad előtt legyen a kis tál, amibe a végek potyognak, és balra dobd a tisztított zöldbabot, mert így esik kézre.
Közben, ha látsz hibás részeket (pl. barna folt), akkor vágd ki a hibásat, de a többit tartsd meg.
Most jön a darabolás. Végy egy kis marék zöldbabot, tedd a vágódeszkára, nagyjából rendezd el őket, aztán egy hosszú pengéjű késsel vágd fel a csomót 2-3 cm-es darabokra. Kapard át a darabolt zöldbabot egy tálba, és jöhet a következő adag.
Pucold meg a hagymát, és vágd fel apróra. Egy legalább 4 literes fazékba önts egy kevés olajat, kapard bele a hagymát, párold üvegesre.
Ha üveges (fehérből átmegy kicsit átlátszóba), akkor borítsd bele a zöldbabot, és kevergetve párold vagy 3 percig. Közben készíts oda 1 liter vizet egy mérőkancsóban.
Akkor tégy bele 3 fakanál lisztet, és állandóan kevergetve pirítsd vagy 2 percig. Ahol érzed, hogy leragad a liszt, kapard fel! Ha jól átpirult (ne várd meg, hogy odaégjen a liszt), akkor szórj rá egy csapott fakanál pirospaprikát. (Ha mirelt zöldbabból csinálod, akkor várd meg, míg jól felforrósodik a zöldbab, csak akkor add hozzá a lisztet! Egyébként egy csirizes masszát kapsz.)
Keverd el (de a paprikával már ne pirítsd), és öntsd fel az odakészített 1 liter víz kb. felével. Gyorsan keverd el az egészet, hogy jól feloldódjon a liszt. Kapard fel az edény aljáról a leragadt lisztet.
Öntsd hozzá az 1 literből megmaradt vizet, meg még 1,5 litert. Tedd bele a zellerlevelet, sózd meg 2 fakanál Vegetával és 1 fakanál sóval. |
Fedd le a levesd, és egész lángon főzd. Figyeld, hogy mikor forr fel, és akkor vedd takarékra a lángot.) Közben pucold meg a fokhagymát, és fokhagymanyomóval préseld a levesbe.
Amíg fő a leves, intézd el a petrezselymet: mosd meg, rendezd össze szálanként, hogy külön álljanak a szárak és a levelek; vágd le a szárakat a levelek tövénél, vagdosd apróra a leveleket.
A friss zöldbab félóra alatt puhul meg, a mirelt hamarabb. Amíg fő a leves, főzd ki a levestésztát! (Kiskocka, eperlevél, csigatészta vagy egyéb apró tészta is jó.) Először is egy kisebb fazékba tégy oda főni kb. másfél liter vizet. Tégy bele 1-2 fakanál sót, és önts bele egy pár csepp olajat, hogy ne ragadjanak össze a tészták. A tészta nagyon meg tud duzzadni, úgyhogy kb. 15 dkg-t is elég kifőznöd; az is bőven elég 4 személynek. (Én 25 dkg-t főztem, de ez rengeteg lett!)
Ha forr a tésztavíz, öntsd bele a levestésztát. Kavargasd, hogy ne ragadjon le. Várd meg, míg újra fő a víz, akkor vedd lejjebb a lángot. Annyira, hogy picit azért zubogjon. 10 percig főzd a tésztát, addigra megpuhul. (Onnan lehet tudni, hogy már jó, hogy ha kettévágsz egy szemet, a belsejében nem látszik középen fehér csík.)
Ha letelt a 10 perc, szűrd le a tésztát a csapnál. (A hasammal fogtam le a tésztaszűrő nyelét, hogy jobb kézzel tudjak fényképezni. 🙂 Engedj vizet a szűrőben lévő tésztára; jól mosd át. Aztán tedd vissza úgy szűrőstül a fazékra, hadd csöpögjön ki belőle a víz.
Ha letelt a félóra, kóstolj meg egy babot, hogy tényleg puha-e. Ha igen, akkor elolthatod gázt. Kapard a leveshez a petrezselymet, és kavard el. Tedd át a fazekat az asztalra egy alátétre, és halászd ki belőle a zellerlevelet. Aztán öntsd át a levest egy levesestálba.
A levestésztát is tedd át egy szebb tálkába! Jó étvágyat! |