Töltött hagyma
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
A hagymák kivájása elég macerás, de a többi egyszerű.
Röviden:
- A megpucolt hagymáknak levágjuk a tetejét, kikaparjuk a belsejét.
- Az üreges hagymafejeket 2 percig főzzük forró vízben, utána lecsöpögtetjük.
- A hagymák belsejéből kivájt darabokat felaprítjuk, a gombát is feldaraboljuk, és a rászórt fűszerekkel, préselt fokhagymával kevés olajon puhulásig pároljuk a hagymás gombát.
- A sajtot lereszeljük, kb. 5 dkg kivételével a párolt hagymához keverjük.
- Az üreges hagymafejeket egy-egy szelet baconnel körbetekerjük, és kiolajozott tepsibe tesszük őket.
- Megtöltjük a hagymafejeket. (Ha marad ki töltelék, akkor béleljük ki a tepsit baconnel, és arra kaparjuk rá a megmaradó tölteléket.)
- A maradék reszelt sajttal megszórjuk a töltött hagymákat.
- 200 fokon 20 percig sütjük.
Pucold meg a hagymákat. Először a bajszos végét vágd le, aztán húzd le a héját, végül vágd le a szárát.
Nézd meg, hogy egyenesen állnak-e a hagymák. Ha van esetleg ferde, akkor annak vágd le ferdén a talpát, hogy kiegyenesedjen. Ha jobbra dűl, akkor balról vágj le magasabb darabot. (Az első ábrán a kék háromszöget kell levágni.) Így szépen kiegyenesedik a hagyma.
Készíts oda a csaphoz egy tálcát, amire a mosott hagymákat teszed. Tedd a hagymákat egy tálba, és a csapnál mosd meg őket. Vízszintesen vágd le az első hagyma tetejét. (Érdemes azt a felét tekinteni a talpának, ahol kisebb kört vágtál le a hagymából – épp csak hogy megálljon -, és akkor az a teteje, ahonnan nagyobb rész hiányzik. Innen úgyis még nagyobbat kell majd levágni.)
Egy kiskanállal kezdd el kivájni a hagymát. Kintről kezdjed, körkörösen vezesd a kanalat, de elég csak egy fél körívet vezetned a hagyma oldalánál, utána kanyarodj be középre, és emeld ki a törmeléket. Vigyázz, ne véknyítsd el túlzottan a hagyma oldalát!
A kivájt hagymadarabkákat először hagyd ott a vágódeszkán, de ha már nagy a kupac, akkor kapard egy tálba – később még szükség lesz rájuk.
Előfordulhat, hogy a vájkálás során kijön a hagyma aljáról a “dugó”. 🙁 Sebaj, vágj le belőle, amennyit tudsz, aztán tedd vissza a hagymába a megrövidített dugót.
Itt egy egész sorozat hagymaréteg kijött. Mindegyikből külön-külön levágtam, és a megrövidített rétegeket a legnagyobbal kezdve visszaraktam a hagymába.
Késsel is be lehet segíteni, hogy ne jöjjenek ki a rétegek. Körbe kell vágni egy kis hagymatáblácskát: alul, mögötte, két oldalt. Egy kis késsel először vágj vízszintesen egy 2-3 cm hosszú csíkot, aztán nyúlj be a késsel a hagymaréteg mögé, és vágd körbe a kiemelendő tábla hátsó falát. Ebből a kanyarintásból ki is jöhetsz a késsel előre, de ha szükséges, akkor vágd még be a kiemelendő hagymatábla két oldalát is, függőlegesen. Ha így körülvágtad a hagymatáblát, akkor egyszerűen kiemelheted.
Egy másik hagyma esete a kijött dugóval: kijött, levágtam, visszatettem. 🙂
Végre mind az 5 hagyma ki van vájva. 🙂
Egy nagy – legalább 3 literes – lábosba tégy oda kb. 2,5 l vizet főni. Sózd meg a vizet 1 fakanál sóval és 1 fakanál Vegetával, aztán fedd le az edényt, hogy hamarabb felfőjön a víz.
Amíg forr a víz, jön a hagymavagdosás. Készíts elő egy serpenyőt, amiben majd párolod a hagymadarabokat és a gombát. Önts bele kb. fél dl olajat, és tedd oda a hagymavagdosó munkahelyedhez.Végy ki egy kupac kivájt hagymadarabot a vágódeszkára, és először vágd fel csíkokra, aztán forgasd el az egész kupacot, és megint vágd fel; most már apróra vágott hagyma lesz az eredmény. Kapard a serpenyőbe, és jöhet a következő kupac.
Ha végeztél a vagdosással, egyelőre tedd félre a serpenyőt.
Valószínűleg már felforrt a víz, tedd bele a kivájt hagymafejeket. Ha némelyik felfordulna, azt fordítsd vissza – felül legyen az ürege -, nehogy kiessenek belőle az esetleges visszahelyezett rétegek vagy “dugók”. Csak 2 percig főzd a hagymát!
Ez alatt a 2 perc alatt elkezdheted megmosni a gombát. A mosott gombát tedd egy tálcára. Ha a tönkök alsó vége “rozsdás”, akkor hegyezd ki a szárat, azaz körben vagdosd le róla a megbarnult részt. (Én a tönkjét nem használtam fel, félretettem gombakrémnek – a végén persze kidobtam. Már tapasztaltam, hogy ha nem aprítom fel és teszem oda sülni egyből, akkor elfeledkezek róla, és kidobás lesz a vége. 🙁 )
Ha letelt a hagymafőzés 2 perce, akkor egy lyukas kiszedőkanállal emeld ki a hagymákat, de először csak szorítsd a hagymát a kiszedővel az edény falához, és billentsd meg a hagymát, hogy kicsorogjon a belsejéből a főzővíz. Utána emeld ki, és tedd egy tálcára vagy tányérra.
Szeleteld fel a mosott gombát. Először vágd háromba, aztán fordítsd el az összefogott 3 darabot egy negyed fordulattal, és vágd fel kb. fél cm vékony szeletekre.
Jöhet a párolás. Tedd oda melegedni a serpenyőben lévő aprított hagymát. 2 perc párolás után add hozzá a szeletelt gombát. Keverd el, sózd meg 1 csapott fakanál Vegeta Naturellával, és szórd meg borssal. (A képen az a fehér a tekerős bors-szóró kupakja – a kupakot kell tekerni -, a lényeg lemaradt. 🙁 ) Soknak tűnik ez a töltelék, de a párolástól összeesik. 15 percig párold, 5 perc után takarékon!
Vágd fel a petrezselyemzöldet, és kapard a párolódó hagymához.
Pucolj meg 3 gerezd fokhagymát, és préseld a párolt hagymához. Keverd el.
Morzsolj egy fél marék szárított borsikafüvet a párolt hagymára. Apríts fel egy kiskanálnyi szárított rozmaringot, és szórd a párolt hagymára (ez utóbbi műveletet nem fotóztam le).
Vedd elő azt a tűzálló tálat, amiben megsütöd a töltött hagymákat. Önts bele annyi olajat, hogy eloszlatás után épp csak fesse be az edény alját. (Gyújtsd be a sütőt, állítsd 200 fokra [a max. 8-ból 6-osra].)
Most mindegyik hagymafejet tekerd körbe egy szelet bacon szalonnával. A szalonna két végét tűzd össze fogpiszkálóval, de ne menjen túl mélyre a tű, ezért tarts ellent az ujjaddal a hagyma belső oldala felől.
Ha egy hagymát bevontál szalonnával, akkor tedd a tepsibe. (Javaslom, hogy előbb hézagosan béleld ki a tepsit baconnel, és a pucér részre tedd a hagymákat, a szalonnákra pedig majd a maradék tölteléket kapard.)
Mielőtt megtöltenéd a hagymafejeket, reszeld le a sajtot, mert az is kell a töltelékbe. Érdemes beszerezned egy gyűjtődobozos sajtreszelőt, mert ezt használva nem bosszankodsz, hogy szanaszét szóródik a reszelék. 🙂 Ha már pici a reszelendő sajt, akkor nyomkodd szét az ujjaddal, vagy hagyd úgy; úgyis elolvad a sütés alatt. Ha végeztél a reszeléssel, óvatosan emeld fel a reszelő-tetőt, mert a belső oldalán még reszelékek csüngenek, kotord le őket a kezeddel a dobozba.
A reszelt sajt nagy részét szórd a párolt hagymához, egy keveset (kb. 5 dkg-t) pedig hagyj meg a töltött hagyma tetejére. Keverd el a sajtot a párolt gombás hagymával.
Töltsd meg a hagymafejeket! (Én kivettem egy evőkanál tölteléket, és a kanalat a hagyma fölé tartva egy kiskanállal belehúztam a hagyma üregébe a tölteléket.) Kiskanállal jól nyomkodd bele a tölteléket a hagymába, mert van bőven! De a kiskanál inkább függőlegesen álljon, úgy tuszkold vele a tölteléket, mert egyébként megsérted a hagyma száját.
Kimaradt egy kevés töltelék, ezért utólag kibéleltem a tepsit a hagymák között bacon szeletekkel, és erre kapartam a maradék tölteléket. Szalonna nélkül odaégett volna ez a mellé tett töltelék.
A maradék reszelt sajttal szórd meg a töltött hagymákat. Spricceld le olajjal a tetejét, vagy vagdoss mindegyik hagymára egy kis darab vajat. Kész, mehet a forró sütőbe!
20 percig süsd a hagymákat. |
Jól néz ki, és finom is! 🙂 Egy embernek elég 1 hagyma. Köretnek krumpli (nem hagymás) vagy rizs illik hozzá, de hidegen, kenyérrel is finom. Savanyúság nem is fontos mellé. Jó étvágyat! |