Piskótatorta eperrel
Hozzávalók:Tésztája:
Krém:
|
|
Tetejére:
|
Elkészítés:
Röviden:
- Készítsd el a piskótatorta tésztáját a kemény habbá vert (tojásfehérje + porcukor)-hoz hozzáadva a (tojássárgája + porcukor) keveréket, majd apránként beleforgatva a lisztet.
- A tésztát öntsd az előkészített tortaformába, és 175 fokon 40-45 percig süsd.
- Csináld meg a pudingot; 2,5 dl tejjel és a krémhez kimért 20 dkg porcukorból elvett 3 evőkanálnyi cukorral. Hagyd kihűlni.
- Keverd ki a vajat a maradék porcukorral – ez a krémalap.
- Dolgozd össze a cukros vajat a pudinggal – ez a krém.
- Vágd ketté a megsült, kihűlt tortát.
- Kend meg az alsó tortalapot krémmel, borítsd rá a felső tortalapot, és először körben a torta oldalát, aztán a tetejét is kend meg pudingkrémmel.
- Rendezd el a torta tetején az eperszemeket.
- Turmixolj össze 2,5 dl vizet és a csúnyább epreket, és ezzel a lével főzd fel a 3 evőkanál cukorral összekevert tortazselét. Hagyd hűlni 10 percig.
- Terítsd szét a tortazselét a tortán – kanalanként, belülről kifelé haladva.
Vedd ki a vajat a hűtőből, mert csak puha vajból lehet kikeverni a krémet. Vedd ki az epret a mélyhűtőből – persze csak ha nem eper-idényben csinálod a tortát, mert friss eperrel azért finomabb. Ha mirelit epred van, akkor forralj vizet, és forrázd le az epret, hogy szét tudd majd választani a szemeket, mire szükség lesz rá.
Mielőtt hozzákezdenél a torta tésztájának összeállításához, kerítsd elő a tortaformát, és ha van hozzá ilyen gyümölcstorta aljad, akkor azt tedd bele, mégpedig a domború részével felfelé. Ugyanis ez lesz majd a torta teteje – fel kell fordítani -, a dudorokból mélyedések lesznek, ezekbe teszed majd az epreket.
Illeszd a tortaforma alját az oldalgyűrű vájatába, és kattintsd rá a gyűrű oldalán lévő csatot. Vajazd ki a forma alját (egy papírral kend szét egyenletesen az odadörgölt vajat), aztán szórj rá egy kevés lisztet, és a forma ütögetésével-billegetésével terítsd szét egyenletesen a lisztet is.
Egy sütőpapír-csíkkal ki kell bélelni a forma oldalát. Ehhez le kell mérnünk a tortaformánk jellemzőit. Az én tortaformám adatai: 24 cm átmérőjű, 80 cm kerületű, 7 cm magas. Tehát a kerület hosszára hagyj rá egy pár cm-t, és a sütőpapírból tekerj le egy ilyen hosszú darabot, most 85 cm-t. A sütőpapír 38 cm széles, vagyis 7 cm-es csíkból kitelik belőle 5 db. De inkább 7,5 cm széles csíkokat vágj, az utolsó meg annyi, amennyi. Egy csíkot gördíts végig a forma oldalán, a tekercseléssel ellentétes irányban, hogy ne pöndörödjön össze. A többi 4 csíkot tekerd egybe, gumizd át, és tedd el további tortákhoz.
Akkor jöhet a piskótatészta! Nagyon hamar megvan. 🙂 Gyújtsd is be a sütőt, állítsd 175 fokra (közepes melegre).
Készíts oda egy kb. 3 literes fazekat a tortamassza számára – egyelőre ebben gyűjtöd a tojásfehérjéket, de ebben dolgozod is majd ki a piskótatésztát. Kell még egy kisebb tál a 9 tojássárgájának, és egy pici, ideiglenes tálka, amibe mindig az épp soron következő tojás fehérjét csurgatod. Na meg a 9 tojás. 🙂 Üsd fel tehát egyesével a tojásokat, és a két fél tojáshéj egyikéből a másikába ide-oda öntögetve fogd fel a tojássárgáját, a fehérjét meg hagyd lecsorogni a tálkába. Ha rendben van a tojás illata, akkor a sárgája mehet a tálba, a fehérje meg a fazékba.
Ne dobd ki egyből a tojáshéjakat, mert ha egy tojást véletlenül úgy sikerül feltörnöd, hogy az egyik fél tojáshéj nagyon kicsi, akkor guberálhatsz helyette egy jobb tojáshéjat a már leszerepeltek közül az öntögetéshez.
Most mérd ki a porcukrot – egy kis tálkába mérj 6 dkg-t a tojássárgája számára, egy másik tálkába 9 dkg-t a tojásfehérje számára. Egy harmadik tálkába mérj ki 15 dkg lisztet.
Először a tojássárgájával foglalkozz, hogy a felvert habnak majd ne kelljen erre a műveletre várnia. Mosd meg a citromot, és reszeld a héját a tojássárgákhoz. Öntsd hozzá a 6 dkg porcukrot is, és jól keverd el.
Elektromos – vagy kézi – habverővel verd fel kemény habbá a tojásfehérjéket; miközben apró adagokban hozzáöntöd a 9 dkg porcukrot. Kb 3 percig kell verni, és akkor jó, ha az edényt felfordítva sem esik ki belőle a hab. (Azért ne vedd szó szerint ezt a felfordítást! 🙂 )
Lassan csorgasd bele a tojássárgáját a habba, és a fakanalat lassan forgatva keverd egyenletes vajszínűre a fehéret és a sárgát. A lisztet is apránként kell hozzáönteni, közben a fakanállal óvatosan beleforgatni a masszába. Készen van a tészta, meg is vagyunk az 1-es ponttal. 🙂 (Nyugi, nem lesz 9-szer ilyen hosszú a leírás! 🙂 )
Borítsd a tésztát az előkészített tortaformába. Alacsonyról öntsd, hogy ne zuttyanjon nagyot. A végefelé már be kell segíteni a fakanállal. Jobbról is, balról is kapard a tésztát középre a fazékban, és az így összegyűlt tésztát kapard ki a tortaformába. A maradékot az ujjaddak kapard ki, az ujjadról pedig a tortaforma oldalán húzd le a tésztát.
Tedd be a tortaformába öntött piskótatésztát a 175 fok meleg sütőbe, és süsd 35-40 percig. (Nekem 35 perc nem volt elég, kicsit nyers maradt a tészta közepe. Vagy 180 fok – 35 perc legyen, vagy 175 fok – 40 perc párosításban süsd!)
Amíg sül a tészta, főzd meg a pudingot. A tasakján lévő utasítás szerint fél liter tej kell hozzá, de mivel most tortakrémet csinálunk, elég lesz 2,5 dl tej, ennyit mérj ki egy mércés kancsóban. Mérd ki a pudingkrémhez való 20 dkg porcukrot is, mert ebből kell majd elvenni egy keveset a puding főzéséhez. Öntsd a pudingport egy bögrébe, és tégy hozzá 3 evőkanál porcukrot az imént kimért 20 dkg-ból. Jól keverd el a pudingport a porcukorral.
A kimért 2,5 dl tejből önts egy keveset a cukros pudingporra, és addig keverd, míg csomómentes nem lesz a kotyvalék.
A 2,5 dl-ből megmaradt tejet öntsd egy lábosba, és forrald fel. Ha forr, akkor oltsd el a gázt, és folytonos keverés közben csorgasd a cukros pudingot a tejbe.
Addig keverd a pudingot, míg be nem sűrűsödik. Akkor megint gyújtsd meg alatta a gázt, és felforrástól még 1 percig főzd a pudingot. (Persze, közben folyton kevergesd.) Kész is van. Tedd hideg helyre, hogy kihűljön, mert ha melegen teszed a vajkrémhez, akkor kipelyhesedik, és ronda lesz a krém.
Ha letelt a 35 perc, akkor egy edényalátétre vedd ki a tortát, és szúrj bele egy tésztaszurkáló tűt, hogy ellenőrizd, megsült-e a belseje is. Akkor jó, ha a tűre nem ragadt tészta. |
Ha a torta átment a tűpróbán, akkor csatold ki a forma oldalát, és emeld le a tortáról. (Ha mázgás a tű, akkor tedd még vissza a tortát a sütőbe, 5 percre.)
Laposan vezetve, óvatosan húzd le a sütőpapírt a torta oldaláról. |
Készítsd oda a tortatartódat, amin majd tálalod a tortát. Edényfogó kesztyűvel fogd meg a tortaforma lapján lévő tortát, és fejjel lefelé borítsd rá a tortatartóra. (Vagy inkább a tortatartót fordítsd rá a torta tetejére, akkor a torta most a forma vaslapja és a tortatartó között van, és e két lap közé szorítva könnyebb átfordítani.)
Hiába vajaztad-lisztezted be a tortaforma lapját, mégse jön le olyan egyszerűen a tortáról. Egy hosszú pengéjű késsel nyúlj be a lap alá, és óvatosan nyiszitálva vezesd körbe a kést a sütőlapon, hogy elválaszd a tortát a fémlaptól. Próbálj mindig a fémlap felszínén maradni. Óvatosan emeld le a fémlapot, és ha úgy érzed, hogy valahol még nem enged, akkor ott válaszd le a késsel a tésztát a lapról. Egész jó lett! 🙂
A kerek lapra ragadt piskótadarabokat kapard le egy tálkába; jól jön az még tésztahiányt pótolni! |
Hagyd kihűlni a tortát, aztán egy hosszú pengéjű késsel vágd fel két lapra.
Én bizony csak 1 csík krémet terveztem a tortába, mert még kétfelé is elég nehéz vágni ezt a nagy, puha tésztát. De a nagyon ügyesek 3 lapra is elvághatják, és akkor 2 csík krém lesz benne. Kezdőknek nem ajánlom! 🙂 Ugyanis tudni kell vízszintesen tartani a nyiszáló kést, mert egyébként kezelhetetlenül elvékonyodik valamelyik tortalap.
Figyelj rá, hogy vízszintesen vezesd a kést! A vágáskor a tortaformát forgasd, ne te járd körbe a tortát. 🙂 Készíts oda egy jó nagy lapostányért – mondjuk süteményestálat -, emeld le a felső tortalapot, és a vágási felülettel felfelé tedd a tányérra.
Most láthatóvá válik az alsó tortalap (ez az eredeti tortának a felső-belső része), és bizony ez egy kicsit sületlen. 🙁 Vissza kellett tennem sülni: Sütőlap vissza a tortára, felfordítás, tortatartó leszedés. Ráadásul ahogy a felfordított tortatartót leszedtem a tortalapról, egy kicsit szétroncsolódott a tortalap felülete. Nem érdekes! Ez úgyis az alja lesz, nem látszik majd.
Már csak a forma oldalát kell rácsatolni, és mehet vissza a sütőbe még 5 percre. A pótsütés után már kikapcsolhatod a sütőt. Tedd vissza a féltortát a tortatartóra.
Most jön a krém. A pudingfőzés előtt kimért 20 dkg porcukor maradékát öntsd a 20 dkg vajhoz. Fakanállal – legjobb a lyukas fakanál – addig keverd, míg szép sima nem lesz. Vadássz a cukor-göbökre, és lapítsd szét őket a fakanállal.
A közben kihűlt pudingkrémet kapard a vajba, és jól dolgozd össze a két masszát. Ne legyenek a pudingban csomók!
Egy gömbölyű végű, lehetőleg széles pengéjű késsel kend meg a tortát krémmel. Először a tortatartón kévő alsó féltorta tetejét kend meg, aztán fordítsd rá a tányéron lévő felső felét.
Ne a tortalap tetejét kend meg előbb, hanem az oldalát. Ugyanis a tetejére még zselé is jön, de az ciki lenne, ha az oldalára nem jutna krém. Nem tudom, kinek mond ez valamit – kőművesek előnyben -, de pont úgy kell felvinni a krémet, mint mikor a ház falát vakoljuk. Ha körbeértél az oldalán, akkor mehet a tetejére a krém. A maradék krémből foldozd ki a torta oldalán lévő egyenetlenségeket.
Most jön az eprezés. Válogasd ki a szép eperszemeket; a sápadt, plötty, lapított vagy dirib-darab epreket pedig turmixold össze 2,5 dl vízzel. A tortazselé uitasítása úgyis azt mondja, hogy vízzel vagy gyümölcslével keverjük össze a port. A bénább eprek turmixa lesz a gyümölcslé. 🙂 A kiválogatott eprekből rakj ki egy kört a torta szélén – felezéses módszerrel; mindig két eper között félúton legyen a következő szem.
Tulajdonképpen így is jó lenne…de hátravan még a tortazselé.
Egy kisebb lábosba szórj 3 evőkanál cukrot, és szórd rá a tortazseléport. Az eperturmixból mérj ki 2,5 dl-t, és öntsd a cukros zseléporra.
Keverd csomómentesre, aztán tedd oda főni. Állandóan kevergetve főzd fel, és forrástól számítva 1 percig főzd. Utána 10 percig hagyd hűlni, közben 2-3-szor keverd meg.
10 perc múlva az állaga már kezd sűrűsödni. Ekkor egy kanállal terítsd szét a torta tetején a zselét – középről kiindulva, körkörösen kifelé haladva.
Ez a zselébevonat sajnos az eperturmix miatt nem lett átlátszó, viszont nagyon finom volt! 🙂 Ha nincs ennyi gyertya rajta, akkor tejszínhab-felirattal is lehet díszíteni; egy nájlonzacskó sarkán pici lyukat vágni, abból nyomni ki a vékony habot az íráshoz.
Csak megjegyzem, hogy mivel nekem szállítanom kellett a tortát az ünnepelthez, kész tor(ta)túra volt, míg átraktam az üvegtalpas tortatartóról a fedéllel zárható műanyag tortatartóra a megkent, bevont remekművet. De legalább megérte, mert mindenkinek nagyon ízlett. 🙂
Happy birthday to you! 🙂 Tejszínhabbal az igazi! Jó étvágyat! |