Paradicsomos-bazsalikomos bruschetta
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
A menyem Torinóban járt a nyáron (tangóversenyen); ott szerette meg a bruschettát (ejtsd: bruszketta). A szó maga egyszerű fokhagymás pirítóst jelent, ezért vannak ilyen-olyan bruschetták, attól függően, hogy mit halmozunk a kenyérre. Az alap az apróra vágott paradicsom. Igazán gyorsan megvan; csak legyen otthon friss vagy szárított bazsalikom.
Jó dolog a fűszerkert, de egy balkonládában is lehet bazsalikomot “termelni”. Több fajtája van.
Úgy látszik, nem egyformát vetettünk a lányommal, mert nálam a nagy levelű (dél-európai) fajta kelt ki, a lányom balkonládájában meg egy kis levelű (afrikai) fajta.
A bruschettához vágj le 2 ág bazsalikomot, mosd meg folyó hideg víz alatt, és nyomkodd ki belőle a vizet.
Mivel a paradicsomról majd le kell húzni a héját, és az úgy megy könnyen, ha előtte meleg vízbe mártjuk; tégy oda melegedni egy kevés vizet egy kis edényben. Amíg a víz melegszik, foglalkozz a bazsalikommal. Csippentsd le a szárról a leveleket, mert csak azt kell majd összevágni.
Híresebb helyeken úgy írják le a levelek aprítását, hogy rendezzük egymásra a leveleket, hosszában göngyöljük fel szivarszerűen, jó szorosan, és így vagdossuk szeletekre. Szerintem egyszerűen csak jól tömörítsd össze a leveleket, és a göngyöleget jól lenyomva először vágd fel vékony szeletekre, aztán meg rá merőlegesen aprítsd miszlikbe.
A szomszédunk kutyáját miszliknek hívják. Tündéri kis fehér puli, de hétvégi éjszakákon a férjem gyakran szeretné, ha az ebecske rászolgálna a nevére. 🙂
Most jöhetnek a paradicsomok. Készíts oda két tálkát: az egyiket a paradicsomhéjnak, a másikat a hámozott paradicsomnak.
A paradicsomok tetejét két, egymásra merőleges vágással metszd be, és dobd a forró vízbe. (Először kettőt dobj bele, aztán mikor egyet kiveszel, dobj a helyére egy másikat.) Egyből ki is veheted a paradicsomot a forró vízből, és egy késsel húzd le a héját. A bemetszésnél kezdve könnyen lejön.
Mivel most már a paradicsomok szeleteléséhez kell a vágódeszka; el kell róla tüntetni a bazsalikomot. Hogy ne fogjak be egy újabb tálkát, én kiszedtem az összes paradicsomot a tálkából, és az így felszabadult tálba kapartam a bazsalikomot. De hogy ne guruljanak le a paradicsomok a deszkáról, félbevágtam őket.
A paradicsomot vágd apró kockákra. Ehhez először vágd kb. fél cm-es csíkokra, utána forgass egyet a szelet-kupacon, és vágd fel a szeleteket kockákra. Az összevágott paradicsomokat kapard a bazsalikomos tálkába.
Önts rá 1 evőkanál olajat, keverd össze, szórj rá 2 csipet sót, borsozd meg, és jól keverd össze. Kész is van. 🙂 (Ha nem bajlódunk a paradicsom hámozásával, akkor nagyon hamar megvan.)
Eredetileg ezt fokhagymás pirítósra kéne kenni; de a fiamék úgy eszik, hogy pirítatlan kenyérre halmozzák a fűszeres paradicsomot, és így teszik be a mini grillbe. Én mindkettőt kipróbáltam. 🙂 Az egyik kenyeret üresen, a másikat megkenve tedd oda pirulni a mini grillsütőbe!
A megpirult üres kenyeret dörzsöld be fokhagymával, és kanállal szedj rá paradicsomos keveréket; a kanál hátával egyenletesen oszlasd el a kenyeren.
Nekem jobban ízlett a pirítós kenyeres változat… Teát jó kortyolni hozzá. 🙂 Jó étvágyat! |