Fondüzés
A fondüzés akkor jó, ha vendégeket hívsz! Nálunk a gyerekek mindig nagyon élvezték. 🙂 Jókat lehet nevetgélni, ha valakinek leesik a sütnivalója a nyársról, és keresgéli az olajban. 🙂
A fondü svájci eredetű étel, maga a szó azt jelenti, hogy olvasztott. Eredetileg sajtfondüt értettek alatta, de lehet húsokat is sütni az asztalon, spirituszégőre állított edényben; vagy van pl. csokofondü is. Itt sok, fondüvel kapcsolatos cikket találsz.
Nem fontos túlbonyolítani; elég, ha van virsli meg gomba, de salátából legalább kétféle legyen! (A majonézes kukoricát pl. nagyon egyszerű elkészíteni.) Ha csirkemellet is süttök, azt se fontos előtte pácolni – de úgy azért finomabb!
Hozzávalók:Eszközök:
|
Manapság már elektromos fondütartályt is lehet kapni, az olyanhoz természetesen nem kell denaturált szesz.
Amit sütünk:
Húspácoláshoz:
Sütéshez:
|
|
Lemaradt a képről 1 tasak Kotányi Sült csirke fűszersó, a csirke pácolás utáni sózásához. Lemaradt továbbá 1 tasak Flekken fűszer, a gomba “sózásához”. |
Krumplisalátához:
|
Majonézes kukoricához:
|
Répás fejes salátához:
|
Elkészítés:
Ha ráérsz felkészülni a fondüzésre, akkor már előző nap pácold be a csirkemellet. De az is elég, ha a vacsora előtt néhány órát tud pácolódni a hús. Mindenképpen a hús előkészítésével kezdd! Amíg a salátákkal foglalkozol, pácolódhat a csirkemell.
Ha nem akarsz vacakolni a csirkemell filézésével, akkor egyből csirkemellfilét vegyél! Ha csontos csirkemellet vettél, akkor filézd ki! 2 csontos csirkemellből kb. 1,2 kg színhús lesz. Utána készítsd el a páclét.
A Kotányi szárnyas pác fűszerkeverékből a teljes tasak tartalma 1,5 – 2 kg húshoz elég. Útmutatójában az áll, hogy a pácfűszert keverjük ki 3 dl olajjal és 2 evőkanál citromlével. (Ha csak 1 csirkemellet szántál rá, akkor elég fél tasak fűszer, 1,5 dl olaj és 1 kanál citromlé.) Tehát borítsd ki a pácfűszert egy akkora tálba, amelyikbe belefér majd a hús és az olaj (kb. 2,5 – 3 literes legyen), egy mércés kancsóba önts 3 dl olajat, és borítsd a pácfűszerre. Keverd össze.
Mosd meg a citromot. Mielőtt félbevágnád, reszeld le a héját, és gyűjtsd be egy kis tartóba; tedd a mélyhűtőbe – sütikhez jól jön az még!
Vágd ketté a citromot, és az egyik feléből csavard ki a lét egy citromfacsaróval. Két evőkanállal tégy belőle a pácléhez, és keverd el. (Bőven kitelik, még marad is meg citromlé.)
Most pedig jó lenne, ha elmosogatnád a citromfacsarót, mert nagyon oda tud száradni bele a citromdarabka! |
Jöhet a csirkemell! Egy vágódeszkán hosszában vágj 3 felé egy csirkemelldarabot, és mindegyik csíkot vágd 3-5 darabra.
Próbaképpen szúrj fel a fondüvillára egy darab húst, és ha nagynak találod, akkor többfelé vágd a csirkemellcsíkot.
Jól forgasd bele a húsokat a pácba; óvatosan, hogy az olaj ne csapjon ki az edényből. Ha minden jól megy, akkor mindegyik hús pácban van, nem csak nyakig – teljesen! 🙂 Fedd le a tálat, és tedd a hűtőbe. Minél tovább pácolódik a hús, annál jobb! A pácporos tasak szerint 2-3 napig is érlelhetjük az ízeket.
Na, akkor a csirkemellet most el lehet felejteni egy darabig! 🙂 (Én előtte való napon pácoltam be a húst.)
A vacsora előtt pár órával csináld meg a salátákat. A krumplisaláta elég időigényes, mert meg kell főzni a krumplit, aztán meg ki kell hűlni az egésznek; ezért ezzel kezdd.
Tehát készítsd el a krumplisalátát!
Röviden: Főzd meg héjában a krumplit (kuktában 12 perc), főzz keményre 3 tojást (forrástól 10 perc). Ha kihűlt a főtt krumpli, akkor pucold meg, karikázd fel egy tálba. Sózd meg, tégy bele egy fej aprított hagymát, vágd bele a főtt tojásokat. Tégy bele ecetet és olajat, borsozd meg. Fedd le, és tedd a hűtőbe.
Készítsd el a majonézes kukoricát!
Röviden: Előbb a “levét”keverd ki. 3 natúr joghurt, 2 evőkanálnyi majonéz – ezt összekeverni, 2 kiskanál cukor bele,jó bőven szórd meg morzsolt bazsalikommal, és hints rá egy kevés borsot. Keverd el, és mehet bele a 2 konzerv kukorica – lé nélkül. Jól keverd össze, fedd le, és tedd a hűtőbe.
Készítsd el a répás fejessalátát!
Röviden: Először csináld meg a salátalét! (Víz, ecet, cukor, fokhagyma.) Aztán moss meg egy fél fej salátát, és tépkedd bele a salátalébe. Aztán pucold meg a répát, közepes lyukú reszelőn reszeld le, és forgasd bele a salátába. Fedd le, tedd a hűtőbe.
Most már lassan jöhetnek is a vendégek, mert a gombát és a virslit hamar elő lehet készíteni! (Ja, bocs, még ne jöjjenek, mert a csirkemellet is be kell sózni!)
Mosd meg a gombát, közben törd le a szárát – arra most nincs szükség. Keress elő valami sütéshez való fűszert – grill vagy flekken -, és öntsd ki egy tálkába, hogy könnyebb legyen vele “sózni” a gombát.
A gombáknak mindkét oldalát szórd meg a fűszersóval, és oszd el őket 2 szép tálba, hogy az asztal mindkét felére jusson gomba.
Kanalazd vissza a megmaradt flekkenfűszert a tálkából a tasakba. |
Még a virslit is elő kell készítened. Mosd meg őket a csapnál, meleg vízzel. Fogj egyet, hegyes késsel nyúlj be a végénél a bőre alá, és belülről kifelé hasítsd fel a bőrét – akkor már meg tudod fogni és le tudod húzni a bőrt.
Végy elő újabb 2 szép tálkát, és darabold beléjük a virsliket kb. 4 cm-es darabokban. |
Na, most előveheted a régen pácolódó csirkemellet a hűtőből! Mivel a pácban nincsen só (mert az megkeményítené a húst), még meg kell sózni a húsdarabkákat.
A csirkemellet is két szép tálkába oszd el! Ne tedd ki az összes húst, úgyis meg fog maradni! Ha végeztél a fűszerezéssel, öntsd vissza a fűszersót a tasakjába.
Most készítsd az asztal közepére a fondü-edényt az állványával, és mindkét oldalára tégy egy-egy tál gombát, virslit, csirkemellet.
Ha csak egy helyen lenne mondjuk csirke, akkor elég zavaró lenne percenként elkérni a csirkés tálat, hogy felnyársaljak és megsüssek egy darab csirkemellet. 🙂
Terítsd meg az asztalt! Fondüzéshez rekeszes tányért szoktak szervírozni, a sokféle saláta miatt. Nem férne el annyiféle külön kis salátástálka; a sima lapostányéron meg egybefolynak a salátalevek. De inkább folyjanak, mint hogy kihagyjátok a fondüzés nagyszerű társasági élményét, a rekeszes tányérok hiánya miatt! 🙂
Mindenkinek legyen kés-villája (a sült falatkákhoz), és legalább 2, azonos jelű fondüvillája (a falatkák sütéséhez). A salátástálakat is rendezd el az asztalon. Legyen mindegyikben szedőkanál!
Ha már biztosan tudod, hogy negyedóra múlva ott lesznek a vendégeid, akkor egy fazékban tedd oda melegedni az 1 liter olajat. |
Amíg az olaj melegszik, vedd ki a fondüállvány aljából a spiritusztartályt, és szedd szét. Három részből áll: a tartály, a lángszabályzó tető, a lezáró tető. (Ez itt elég viharvert, mert már vagy 25 éves!)
Tégy a tartályba egy nagy csipet széthúzkodott vattát, és önts rá spirituszt (denaturált szesz).
Tedd vissza a spiritusztartályt a fondüállvány aljába, és gyufával gyújtsd meg a szeszt. (Tarts a vatta fölé egy égő gyufát.) A lángszabályzó tető forgatásával szabályozhatod a láng nagyságát. (Elfeded a lyukat, vagy felfeded a lyukat. Ha ott van előtted, akkor érteni fogod.) Olyan helyen, ahol nem nagy kár, ha mellé megy egy kis olaj, öntsd át a fazékból a forró olajat a fondüedénybe. Tedd vissza a fondüedényt az állványára.
Kezdődhet az evés!
Mindenki feltűz valami falatot a fondüvillájára, és belelógatja a forró olajba. Ott kell hagyni, és időnként megnézni, hogy megsült-e már.
Amíg az első falat elkészültére vársz, szedj mindegyik salátából a tányérodra. Ahogy megpirult egy falat valami, le kell húzni a fondüvilláról, és mielőtt elkezdenéd enni, tűzz fel egy másik nyers falatot a felszabadult nyársra, és tedd oda sülni. Ne feledkezz meg a váltásról, mert elszomorító, amikor elfogy a falatod, és rájössz, hogy nem tettél oda másikat sülni. 🙁
Egy fondüvillára két falatot is felnyársalhatsz, így szaporább! 🙂 A csirkemell – a pácolásnak köszönhetően – nagyon puha, porhanyós és nagyon ízletes! Hamar megsül!
Van, aki a virslit süti kettesével. 🙂 (Ilyen egyébként ritka, hogy mindenből van a tányéron!) |
Ha már mindenki jóllakott, és nem szeretnének többet sütni, akkor tedd rá a spiritusztartályra a fedelét, hogy aludjon ki a láng. |
Remélem, ki fogjátok próbálni ezt az érdekes, frissen sültes étkezési formát a vendégeitekkel! (Karácsonyi ötletnek is jó a fondükészlet!) Jó étvágyat! |