Zsályás csirkenyárs
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Mikor június elején lefotóztam ezt a kaját, akkor még virágpompájában díszelgett a zsályabokor. Aztán egy hónappal később eszembe jutott, hogy nem fotóztam le a zsályát. Gyorsan pótoltam, de már majdnem teljesen elvirágzott. Aztán eltelt még három hét, és most végre felteszem ezt a rövid, de nagyszerű receptet, amit – sok más kajához hasonlóan – a Gabula-Halmos szerzőpáros Nagy Szakácskönyvéből vettem.. 🙂
Szedjél le 5-6 friss zsályaágat.
Persze, ha nincs, akkor szárított zsálya is jó, vagy más friss levél; pl. bazsalikom, aminek szintén nagy levelei vannak, és ezt általában lehet kapni a nagyáruházakban.
Csippentsd le egy tálba a nagyobb leveleit, és mosd meg a csapnál.
A vizes zsályaleveleket terítsd szét egy konyhai papírtörlőn, és a tetejükre is tégy egy itatóst. A tenyereddel nyomkodd rá a papírtörlőt a levelekre, hogy a papír feligya a vizet.
A csirkemellet lapjában vágd ketté, de ne teljesen, hogy maradjon egyben. Képzeld el, hogy a csirkemell egy csukott könyv. A késsel úgy vágj bele, mintha egy vonalzót tennél a könyv felénél a lapok közé, egészen a lapok tövéig. A tövéig vágott csirkemellet is úgy tudod kinyitni, mint egy könyvet a felénél. Így lett egy szép nagy szelet csirkemell! 🙂
Nem mindegy, hogy melyik végénél kezded kettévágni a csirkemellet! A foszlányos oldalánál vágj bele, hogy a másik, ép oldalánál maradjon egyben.
Egy nagy kés tompa élével klopfold ki a húst. (Ütögesd végig, hogy laposabb legyen.) Aztán fordítsd el egy negyed fordulattal a deszkát, és így is klopfold végig a húst. Ugyanezt a két irányú lapítást ismételd meg a kiterített csirkemell másik oldalával is.
A hús egyik oldalát sózd, a másikat sózd-borsozd, és borítsd be szeletelt baconcsíkokkal (Ha nincs, akkor a lehető legvékonyabbra vágott szalonnaszeletekkel.) A szalonnát a csirkemell formájához igazodva vágd el, ahol kell. A levágott részt tedd a következő sorba, egyáltalán nem fontos, hogy egyben legyen egy hosszú csík bacon.
Fektesd végig sűrűn zsályalevelekkel a baconnel borított csirkemellet. Helyezd úgy a deszkát, hogy a hússzelet keskenyebb és szakadozottabb vége nézzen feléd, és magadtól elfelé haladva szorosan göngyöld fel a húst.
Az egyik tekercs kész!
A másik csirkemellet is vágd ketté lapjában, nyisd ki a csirke-könyvet (a cafatokat nyomd a nagy darab húshoz, hogy ne legyen hézag), és csináld meg ugyanazokat, amiket az első szelettel: klopfolás, sózás-borsozás, szalonnával majd zsályalevéllel befedés.
Tekerd fel ezt a szeletet is.
Készítsd elő a nyársra húzandó dolgokat: Pucold meg a hagymát, mosd meg a paradicsomot, vágd fel kb. másfél cm vastag szeletekre az egyik húsgöngyöleget. Készítsd oda a fanyársakat – én megőrzöm az előző sütés nyársait, mert úgyse arról eszünk, hanem letoljuk róla a falatokat. A tepsit is szedd elő. Ez egy rácsos tepsi, de ha nincs rácsod, úgy is jó, csak kend majd ki olajjal a tepsit. Gyújtsd be a sütőt, állítsd 200 fokra (8 fokozatból kb. 6-os, 7-es).
Egy tekercsből 7-8 csigaszelet lesz. A két vége elég kicsi… Vágd fel a paradicsomot: előbb ketté, aztán a feleket 3-3 szeletre. (vagy ahogy gondolod; a lényeg, hogy legyen egy vastagabb héjrésze, mert ott szúrod majd fel a nyársra, pontosabban ott jön majd ki a nyárs.) A hagymát célszerű nyolcadolni: előbb szárirányban ketté, aztán a feleket fektesd lapjukra, és a hagymakupolákat negyedeld fel. (Vastag karikákra is vághatod az egész hagymát, de úgy nem nyársalódik fel minden réteg, ha a karika közepébe szúrsz.) Először egy hústekercset húzz fel a nyársra, a lefektetett csiga oldalába döfd a nyársat, és szép vízszintesen vezesd végig az egész tekercsen. Utána jön egy hagyma, aztán megint hús, aztán egy paradicsom stb.
Ha cikkekre vágod a hagymát, akkor a lapos felületébe szúrd a nyársat, ami ekkor a hagyma domború végén jön ki.
Az elkészült nyársakat fektesd a tepsibe, a rácsra. Egy nyársra 3 hústekercs jut, ebből a csirkemellből 5 nyársra futotta.
(Elég lett volna két-két hagyma és paradicsom is, mert egy-egy kimaradt.) Kend meg olajjal a nyársakat. A zöldségeket sózd meg, a hús már meg van sózva.
Tedd a tepsit a sütőbe. Kb. 10 perc múlva – ha már jól átmelegedtek a nyársak -, fedd le, és még 20 percig süsd. (Akkor még mindig hátravan 10 perc a sütésből…)
Tehát a 10 perc fedő nélküli és a további 20 perc fedő alatti sütés után vedd ki a tepsit, és fordítsd meg a nyársakat, hogy az alsó felük kerüljön felülre. Óvatosan, mert lehet, hogy a rácshoz ragadt valahol a hús; és akkor azt késsel piszkáld fel, hogy meg tudd fordítani a nyársat. Kend meg olajjal a nyársaknak most felülre került oldalát is, és még 10 percig pirítsd fedő nélkül!
A nyársról egyszerűen a kezével húzza le mindenki, 2-3 részletben, mert ha az utolsó darabnál fogva tolnád le az összes falatkát, akkor nagyon összetömörülnének. 🙂
Rendezd egy szép tálalótálra, a körettel együtt! Jó étvágyat! |