Sárgaborsó-főzelék
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Elég sokáig fő (50 percig), de legalább nem kell előző este beáztatni a sárgaborsót.
Borítsd ki az asztalra a borsót. Ülj az asztalhoz, és készíts az öledbe egy tálat, amibe az átválogatott borsókat söpröd. A kezed oldalélével húzz közel magadhoz egy adag borsót, terítsd szét a tenyereddel, és válogasd át. A gyanús szemeket az ujjbegyeddel kormányozd ki oldalra, a jókat meg söpörd a tálba. Jöhet egy következő kis kupac átválogatása.
Az összes borsó átválogatása során ennyi “szemét” gyűlt össze.
Alaposan, két vízből mosd át a borsót. Ez azt jelenti, hogy miután az első vízben jól átmarkolásztad a borsókat, leöntöd a vizet egy szűrőn át (de nem kell átönteni a borsót a szűrőbe), megint felereszted vízzel, és megint megmosod. Utána már öntsd a szűrőbe a borsót.
Borítsd a megmosott borsót egy kb. 2 literes edénybe. Mérj ki a felöntőkancsóba 7,5 dl vizet, és öntsd a borsóra. (1 rész borsóhoz 3 rész víz.) Felforrásig egész lángon főzd. Mosd meg a szalonnabőröket, és pottyintsd az edénybe. Nagyon jó ízt ad a sárgaborsónak!
Pucold meg a hagymát, és dobd így egészben a borsóhoz. |
A petrezselymet most cérnával átkötve tettem a borsóhoz, de legközelebb apróra vágva fogom hozzátenni. Szóval mosd meg a petrezselymet, rendezd csokorba. Egy jó hosszú cérnával sokszor tekerd át a szárát úgy, hogy a cérna elejéből hagyj ki vagy 10 cm-t a későbbi megkötéshez, aztán spirál alakban tekerd a cérnát egyre lejjebb a szár mentén, a végén pedig kösd meg a cérnát. A megkötözött csokrot dobd a főzelékhez.
Mérj ki egy kiskanál egész köménymagot, tedd teatojásba (ha nincs, akkor kötözd gézbe), és merítsd a főzelékbe.
Fedd le, és hadd főjön! Kb. 25 perc múlva lesz félpuha, akkor meg lehet sózni: 1 fakanál sóval.
Újabb 25 perc főzés után lesz teljesen puha.
Közben készítsd el a rántást. Egy kisebb serpenyőbe önts kb. 2 evőkanál olajat. Ha felmelegszik, szórj bele 2 fakanál lisztet (2 dkg), és pirítsd zsemleszínűre. Oldj fel az olajos lisztben egy kiskanál darált paprikát (vagy egy fél fakanál pirospaprikát). (Azért nem közvetlenül a borsóhoz tettem, mert a darált paprika szép színe a zsiradékban oldódik ki, csakúgy, mint a fűszerpaprikáé.)
Pirítsd egy kicsit a paprikával is. Öntsd fel kb. 2 dl hideg vízzel, miközben szaporán kevered a rántást. Ha sok liszt ragadna a fakanálra, akkor vakard le róla egy kiskanállal.
Alaposan keverd el a rántást, hogy ne maradjanak benne lisztcsomók. Mielőtt a főzelékhez kaparnád a rántást, szedd ki a főzelékből a gezemicéket. Én elfelejtettem 🙁 , de szerencsére észbe kaptam, mielőtt a főzelékhez borított rántást elkevertem volna. 🙂
Szedd ki a lenyalhatatlan gezemicéket: a petrezselymet, a teatojást és a hagymát. (Rájöttem, hogy a kiürült rántásos serpenyőbe kellett volna kiszednem, akkor egy kistányér-mosogatással kevesebb lett volna.)
Most már elkeverheted a rántást a főzelékkel. Kevergetve főzd még öt percig, és kész is van. Most már emeld ki a szalonnabőröket is. (Ezekről érdemes lenyalni a finom főzeléket, mielőtt a kutyának adnád. 🙂 )
Ha a szűk családon kívül más is veletek ebédel, akkor öntsd át a főzeléket egy szép tálba. Házi használatra megteszi a serpenyő is. 🙂 |
Feltétnek itt most sült oldalas van, de jó hozzá bármilyen pörkölt, sült hús, sült hagyma, sült szalonna is. Jó étvágyat! |