Olajbogyós kenyér
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Nem árt, ha szükséghelyzetben össze tudunk hozni egy kenyeret. Így az se baj, ha ünnepek alatt elfogy, amit vettünk; vagy ha elfeledkeztünk róla, hogy zárva lesz a bolt. Csak időben el kell kezdeni az összeállítását, mert fél óra a mérés-dagasztás, másfél óráig kel, aztán még fél órát a formában, és 1 óráig sül. Ez összesen 3,5 óra.
Ebből a mennyiségből kb. 80 dkg kenyér lesz.
Röviden:
- Az élesztőt feloldjuk a langyos vízben.
- Egy nagy tálba mérjük a liszteket, megsózzuk.
- Hozzáadjuk a vizes élesztőt és az olívaolajat.
- Feldaraboljuk a 20 szem olajbogyót, és a liszthez adjuk. Beleszórjuk a köménymagot is.
- Fakanállal 10 percig dagasztjuk a tésztát.
- 1,5 óráig kelni hagyjuk.
- Átkaparjuk a formába, és újabb 0,5 órát kelesztjük.
- 220 fokon 25 percig sütjük, aztán 175 fokon még 30 percig.
Mérj ki 35 dkg sima – BL55-ös – lisztet.
Szórj hozzá 15 dkg teljes őrlésű lisztet (nem kell, hogy tönkölybúza legyen; nem kell, hogy bio legyen), hogy összesen 50 dkg legyen a kétféle liszt. Végy elő egy nagy tálat (vagy kis lavórt), amiben dagasztod majd a tésztát, és borítsd bele a lisztkeveréket.
Sózd meg a lisztet 2 kiskanál (teás) sóval. Inkább csapott legyen a kanál telítettsége, semmint púpos, mert az olajbogyó is sós. (Ha majd túl sósnak találod a kenyeret, legközelebb próbáld meg 1 kiskanál sóval.) Keverd el a sót a lisztben. Borítsd a liszthez a langyos vizes élesztőt, és nagyjából keverd össze.
A tál fölött töltve boríts a tésztához két evőkanál olívaolajat. Utána keress olyan helyet a tésztában, ahol a liszt még nem keveredett a vízzel, és liszttel “mosd le” a kanálról az olajat. Megint keverd el nagyjából a tésztát.
Az olajbogyós üvegből halássz ki 20 szemet, és tedd a kiürült élesztős edénykébe. (Hogy könnyebb legyen számolni őket, ötösével szoktam kiszedni.) Egy deszkán egyenként vágd fel az olajbogyókat 2-3 darabba. Én először keresztben lecsaptam a harmadát, aztán a maradék 2/3 részt hosszában elfeleztem. (Így könnyebb, mint keresztben kettévágni.)
Ha mind a 20 bogyót felvagdostad, akkor kapard az olajbogyódarabkákat a kenyértésztához.
Szórj bele két kiskanál köménymagot, és kész is van a tészta. Jól keverd el az összetevőket. Vedd az öledbe a tálat, és 10 percig dagaszd a tésztát – fakanállal. Túl lágy ahhoz, hogy a kezeddel dagaszd. De ha nem irtózol a kezedre ragadó kulimásztól, akkor kézzel is dagaszthatod. 🙂
Alakul a tészta! (Dagasztás közben mindig kapard le a tál faláról a tésztát.) Itt lent a középső kép a kész tészta állagát mutatja. A dagasztás végén egy késsel kapard le a fakanálról a tésztát.
Dagasztás kész. Melegítsd elő a sütőt 50 fokra (3 perc alatt fel is melegszik ennyire), és tedd bele a tálat, hogy ott keljen másfél óráig a tészta.
Másfél óra alatt szépen megkel a kenyértészta. Készítsd oda a sütőformát, és vajazd ki – az oldalát is!
Dűtsd meg a tálat, és húzd a tésztát a sütőformába. Széles felületen borítsd, hogy egyből hosszúkás alakú legyen a tészta a formában. Vizes kézzel húzd szét a tésztát a formában, hogy szép egyenletes legyen.
Az üres tálból egy kis liszttel szedd össze a tésztamaradványokat. Gyúrd galacsinná, és ügyesen dolgozd bele a kenyértésztába.
Vizezd meg a kezed, és lapogasd végig a tésztát. Átlós irányban késsel húzzál 4-5 rácsvonalat a tészta felületén, aztán erre merőlegesen is vagdosd be a tésztát, kb. 5 cm-enként.
Enyhén szórd meg liszttel, takard le, és fél óráig még hadd keljen itt a formában is.
Közben gyújtsd be a sütőt, 220 fokra állítva a hőfokot. Ha nagyon sietsz, akkor mihelyt eléri a 220 fok meleget – ez kb. 20 perc -, már be is teheted a kenyeret sülni.
Fél óra alatt szépen megkel a kenyér, mehet a sütőbe, az alsó rácsra. (Jót tesz neki, ha előtte bevizezed a forma alját!) Ezen a hőfokon 25 percig süsd, de akkor még nincs készen…
25 perc múlva vedd lejjebb a hőfokot 175 fokra, és így süsd még 30 percig a kenyeret. Tehát összesen 55 percig süljön! Közben készíts az asztalra egy akkora deszkát, amin majd elfér a kenyér. Ha letelt az idő, erre tedd a formát a megsült kenyérrel.
Azon nyomban borítsd ki a kenyeret a sütőformából. Ha van egy ekkora rácsod, akkor arra tedd a kenyeret. Ha meg nincs, akkor maradjon a deszkán, de dugj alá két fakanalat, hogy tudjon szellőzni, mert egyébként vizes lesz a kenyér alja a lecsapódó gőztől. Takard le, és csak akkor szegd meg, ha már nagyjából kihűlt.
Olyan finom ez a kenyér! 🙂 Jó étvágyat! |