Túrós csusza
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Érdemes otthon tartani széles metéltet, nagykockát, pennét, spagettit; és ha valamelyiket felhasználod, akkor pótolni kell. Ugyanis, ha gyorsan kell valamit főzni, akkor szóba jöhet a túrós csusza (széles metélt), krumplis tészta (nagykocka), mexikói chilis bab (penne) vagy a milánói makaróni egyszerűsített változata: spagetti – fűszeres paradicsomos szósszal és reszelt sajttal.
Szóval a túrós csusza hamar megvan, és finom is.
Először is egy nagy fazékba tégy oda főni 3 liter vizet. Tégy a vízbe 3 fakanál sót, és csorgass bele pár csepp olajat.
Amíg fő a víz, darabold fel a szalonnákat. Vágj le 4 rövid (vagy 2 hosszabb) szelet Kolozsvári húsos szalonnát. (Ennek a darabnak már le volt vágva a bőre, de ha még megvan a bőre, akkor először vágd le a 4 szeletet a bőrig, utána vízszintesen nyiszáld le a 4 szelet szalonnát a bőrről.) Aztán vágd a szeleteket csíkokra, majd kockákra. Kapard át a vágódeszkáról a serpenyőbe, amiben sütni fogod.
Mivel a Kolozsvári szalonnából nagyon nehezen sül ki a zsír, jó, ha teszel mellé sima füstölt szalonnát is, amiből jó sok zsír kiolvad. Vágj le 2 szeletet a szalonnabőrig, aztán vízszintesen vágd le a bőrről a szeleteket.
Vágd a 2 szeletet együtt hosszában 3 csíkra, aztán keresztben kockákra. Kapard a serpenyőbe, a többihez.
Ha felforrt a víz, csúsztasd bele a zacskóból a szélesmetéltet. Először még mereven meredeznek a tésztaszálak, de aztán átmelegszenek és meghajlanak. Azért segíts a fakanállal a víz alá tuszkolni a szálakat! 10 percig főzd. Ha közben újra felforr a víz, akkor vedd lejjebb a lángot.
Amíg fő a tészta, süsd meg a szalonnát. Egész lángon kezdd el sütni, de ha már jön belőle a zsír, akkor vedd takarékra, hogy ne égjen meg. A nagyon fehér szalonnakockákat fakanállal jól megnyomva segítheted a zsír kipréselését. Egy kicsit hamarabb zárd el a gázt, mint ahogy jónak gondolnád, mert még utána is fog pirulni egy kicsit. Pár perc múlva kapard át a pirult szalonnát egy kis tálkába, és abban tálald majd fel.
Ha már 8 perce fő a tészta, akkor megnézheted, hogy jó-e már. Ehhez halássz ki egy szálat, vágódeszkán vágd ketté, és nézd meg, hogy van-e még fehér csík a tészta közepén. (Ezen itt még van!) Ha nincs, akkor már jó. Ha van, akkor még várd ki azt a 2 percet. Persze fehér csík ide vagy oda, az a biztos, ha megkóstolod. Mindenesetre az se jó, ha túlfő a tészta, mert akkor szinte szétmegy, nincs semmi rugalmas tartása. Én amondó vagyok, hogy inkább ne legyen teljesen megfőve, mintsem hogy egy nagy ragacs legyen!
Ha megfőtt a tészta, a csapnál szűrd le (borítsd egy tésztaszűrőbe). A szűrő lehet nagyobb lyukú is, mert a szélesmetélt elég széles ahhoz, hogy ne tudjon kisiklani a lyukon. 🙂 Mindig marad a fazék aljához odaragadva 1-2 szál tészta, ezért öblítsd ki a fazekat, és fakanállal (vagy urambocsá’ kézzel) kapard fel a leragadt tésztákat, és öntsd a többihez, a szűrőbe. Hideg vízzel jól mosd át a tésztát – közben fakanállal kevergesd.
Tedd vissza a szűrőt a fazékra – nekem a tésztaszűrőm jól fennakad a 2 fülénél fogva a kisebbik mosogatótartály falain -, és hagyd jól lecsepegni a tésztát.
Vágj le 5 dekányi Rámát, és egy nagy – lehetőleg teflon – serpenyőben olvaszd meg. Óvatosan kapard a jól lecsepegtetett tésztát a serpenyőbe, az olvadt vajra. Keverd meg a tésztát, és pirítsd egy kicsit a vajon. (Egyszerűbb lenne a sült szalonna zsírjába forgatni a tésztát, de azt mi valahogy túl töménynek tartjuk.)
Sózd meg a tésztát 3 csipet sóval, kóstold meg, és ha még kívánkozik hozzá, akkor csipetenként sózd-keverd-kóstold. 6 csipet só biztos elég hozzá. Szórd rá a fél kiló túrót a zacskóból, és jól keverd össze. (Általában nem szokták melegíteni a túrót a tésztával, de nekünk így jobban ízlik.)
Tejfölt és szalonnát mindenki ízlése szerint tesz a tányérba szedett túrós csuszájára. Aki szereti, borsot is szórhat rá. |
Jó étvágyat! |