Töltött káposzta
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Most, az elején jegyzem meg, hogy fél kg húsból csak 6 nagy káposztalevelet lehet rendesen megtölteni! Én 10 tölteléket csináltam, de meg is kaptam a férjemtől, hogy ebben több a levél, mint a hús. 🙁 Ugyanakkor a fiam lelkendezett, hogy milyen finom! 🙂
Tehát vagy az itt felsorolt mennyiségekkel dolgozol, és lesz 6 tölteléked, vagy 80 dkg húst és 20 dkg rizst használsz, és akkor 10 dagadt tölteléket készíthetsz. 🙂
A csapnál, meleg vízzel mosd meg a húst. Tedd vágódeszkára; a deszka alá tégy egy tálcát, hogy arra folyjon a húsból az esetleges víz. A combnak általában csak az egyik fele szép, a másik olyan össze-vissza darabos. Na, ebből a darabos feléből kanyarints le egy részt, valamelyik “árok” vonalát követve. Ezt a darabot tedd a kövérjével lefelé a deszkára, és told le a kövérről a húst. (Előre-hátra nyiszitálsz, miközben jobbra tolod le a húst.)
A levágott sovány darabot vágd fel kisebb kockákra, hogy beférjen a húsdarálóba. A sima kövérjét, ami csak egy nagy zsír, azt nem kell levágnod a húsról, mert az jó puhára megfő. (Az inas részeket viszont feltétlenül vágd ki, mert az a főzés után is rágós marad.)
Én ennyi kövéret leszedtem. Ha nálatok mindenki szereti a kövérjét, akkor nem kell ennyit bajlódni a trancsírozással. 🙂 |
A töltött káposzta töltelékében darált hús, félig főtt rizs és üvegesre párolt hagyma van. Először tehát önts egy kevés olajat egy teflonedénybe, és 1 perc melegítés után borítsd bele a 15 dkg rizset. Készíts oda fél bögre meleg vizet. Kevergesd egy kicsit a rizset, aztán öntsd hozzá a vizet.
Fűszerezd meg: 1 csapott fakanál pritamin, 1 csapott fakanál Vegeta, egy csipetnyi bors.
Fedd le, és felforrástól számítva 10 percig főzd. Nem kell neki puhának lennie, lesz ideje megfőni a káposztalevélben. |
Amíg a rizs puhul, daráld le a húst! Itt a képen látod, hogy milyen sorrendben kell összerakni a darálófejet. A spirálnak a hosszabbik tengelycsonkja megy a daráló üregébe, aztán jön a kereszt alakú kés, erre a húsdarabok nagyságát megszabó lyukas korong (van kisebb lyukú feltét is, de húshoz ez a nagyobb lyukú kell), és végül tekerd rá az egészet lezáró gyűrűt. (Ez itt elektromos daráló.)
Ha mindet ledaráltad, akkor szedd szét a darálót, és a részeiből is kapard ki a húsfoszlányokat.
Megvan tehát a darált hús. Közben már biztos lejárt a rizs ideje is; kapard a rizset a húshoz. (Most kivételesen nem buzdítalak mosogatásra; 🙂 a kiürült rizses edény jó lesz majd hagymát párolni!)
Keverd el a rizset a hússal, aztán sózd meg egy csapott fakanál sóval, és hints bele 3 csipetnyi borsot. |
Már csak a dinsztelt hagyma és a fokhagyma hiányzik a töltelékből.
Pucold meg a hagymát, vágd fel apróra.
A kiürült rizses teflonedénybe önts egy kevés olajat a hagymának, tedd oda melegedni, és kapard bele az apróra vágott hagymát. Sózd meg egy csipet sóval. Kevergetve párold üvegesre a hagymát (inkább ne piruljon meg, mintsem hogy megégjen!). Ha kész, kapard a töltelékhez, és keverd össze vele.
Pucold meg a 2-3 gerezd fokhagymát, fokhagymanyomóval préseld a töltelékhez, és keverd el. Szórj bele egy fakanál Vegetát (vagy egy újabb csapott fakanál sót), és megint keverd el. (Nyald meg a fakanalat, hogy érezd a töltelék sósságát, és ha még kívánkozik bele, akkor mehet hozzá egy-két csipet só.)
Most akkor jöhet a káposzta! Az apró káposztát tedd egy külön tálba, és a csapnál engedj rá kb. 1 liter hideg vizet. Ebben a lében mosd át, aztán maréknyi adagokban nyomkodd ki, és tedd át egy másik tálba. A mosólét őrizd meg, hátha savanyítani kell majd a végén a töltött káposzta levét!
Mielőtt hozzáfognál a levelek megtöltéséhez, tégy oda vizet főni, amivel majd felöntöd a töltelékeket.
Készítsd oda a nagy lábost, amiben a káposztát főzöd! Az aljára majd szalonnaszeletek kerülnek, ezért először is vágd le a kiszemelt darab szalonnáról a bőrt (és tedd a lábos aljára), aztán pedig szeleteld fel a szalonnát.
Ha már nem tudod jól megfogni a szalonnát, akkor fordítsd keresztbe, és úgy vágd lapokra a maradék részt. Rendezd el egyenletesen a szalonnaszeleteket (meg a bőrt) a lábos alján. Terítsd szét rajta a kinyomkodott apró káposzta felét. A másik fele majd a tetejére jön.
Készíts oda magad elé egy lapos tányért, amin majd a leveleket töltöd. Óvatosan tépj le egy káposztalevelet a fejes káposztáról. Ha a torzsája van felül a fejnek, akkor emeld meg, szedd ki alulról a levelet, és törd le a torzsáról. Ha a levelek vannak felül, akkor válaszd le a felső levelet, és nyúlj alulra, hogy le tudd törni a torzsájáról. Ha megvan a levél, akkor fektesd a tányérra, és V-alakban vágd ki a közepéről a nagyon vastag eret. De csak kicsit vágj be, hogy egyben maradjon a levél!
Tégy 5 evőkanál tölteléket a káposztalevél felső, középső részére, a kivágás alá. (Én csak 3 kanállal tettem, azért lett “liha”.) Hajtsd rá balról is, jobbról is a levelet…
…és felülről lefelé kezdd el felgöngyölni. Ha a göngyölés kipréselné a tölteléket, akkor a hüvelykujjaddal tartsd vissza! A kész tölteléket tedd a lábosba.
Ha göngyölés közben szétmászna a levél, az nem baj, legalább van mit bedugdosni oldalról, a göngyöleg közepébe. Ez aztán jó erősen egybetartja a tölteléket! (Viszont csak akkor megy, ha jó érett a káposzta, és szép vékonyak a levelek. Mert a vastag levél nem hajlik. Nem baj, ha csak simán felgöngyölöd, akkor se esik szét a töltelék, csak a szedéskor kell vigyázni.)
Szaporodnak a töltelékek. Ha betelt a földszint, akkor jöhet az emelet. 🙂 Oda már csak 2 töltelék jutott. Rendezd el a tetején a maradék apró káposztát. (Mivel nekem csak 2 töltelék került a második rétegbe, az aprót ezek köré rendeztem.)
Közben, ha forr a víz, óvatosan dobj bele egy húsleveskockát. Vedd lejjebb a lángot, és addig főzd a lét, amíg felolvad benne a leveskocka.
Akkor öntsd rá a káposztára. Nem kell megkeverni!
Tégy a gázra egy lapot (azt hiszem, lángelosztó a neve), arra tedd a lábost főni. Fedd le, felforrásig egész lángon főzd.
Ha forr a leve, vedd takarékra a lángot, és 50 percig főzd. 50 perc múlva vegyél ki egy tölteléket egy kistányérra, és kóstold meg, hogy megfőtt-e a káposzta és a töltelék. Valószínűleg nem, mert én még 30 percig főztem, mire jó lett! (A hús már egész puha volt, de a káposzta még nyers.) |
Végül is 80 perc alatt puhult meg! Kenyér és tejföl legyen az asztalon! Remélem, karácsonykor ilyet főztök! 🙂 Jó étvágyat! |