Tökfőzelék
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
A komposzt mellett kinőtt egy tökbokor; nagyon megörültem neki. 🙂 Igaz, hogy a termése nagyon cukkinigyanús volt, de azért olyan tökformájú. Mivel megígértem Hagrid nevű kedves olvasómnak, hogy felteszem ide a tökfőzelék tudnivalóit, elérkezettnek láttam az időt kérése teljesítésére. 🙂
A sárga tökkel is ugyanazt kell csinálni, mint amit itt leírok. 🙂
A tök nagyon hamar megfő, ezért semmilyen részmunkálatot nem lehet hagyni arra az időre, amíg a tök fő. Mindent előre el kell készíteni:
- kapormosás, kaporvágás
- hagymapucolás, hagymavágás
- fokhagymapucolás
Ha veszünk a piacon egy csokor zsenge kaporlevelet, akkor sokkal egyszerűbb; de nekem végre összejött a saját kapor projekt a fűszerkertemben, 🙂 így hosszadalmasabban jutottam el a csokor kaporig. 🙁
Egy tálcára teszem a leszedett kaprokat, egy tálkába a lecsippentett zöld leveleket, egy másik tálcára a csupasz kaporszárakat – mert az még jó lesz kovászos- vagy csemege uborkához –, végül egy harmadik tálcára a szemetet. Szóval a kaprot nem szárastul-virágostul vagdossuk a főzelékbe, hanem csak a zöld leveleit. Egy kaporszál minden mellékágáról le kell csippenteni a puha leveleket.
Végül ennyi kaporlevél gyűlt össze. Most ott vagyunk, mintha a piacról vettél volna egy csokor kaprot. 🙂 Mosd meg folyó víz alatt a kaprot, jól nyomkodd ki, és vágd össze apróra. |
A hagyma előtt célszerű előbb a tökkel foglalkozni, hogy ne csípje a szemünket az apróra vágott hagyma.
Egy nagy késsel vágd le a tök két végét, aztán egy kis késsel csíkonként hámozd meg a tököt.
Állítsd a talpára a tököt, és egy nagy késsel hasítsd ketté függőlegesen. Egy evőkanállal kanyarints ki félgömböket a fél tök magházából. Utána óvatosan kaparj ki minden puhát a tök kemény húsáról. Könnyen meg lehet érezni, hogy meddig tart a magház, és hol kezdődik a hús.
A másik féltökből is vájj ki csónakot! Hosszában vágd ketté mindkét megtisztított féltököt.
Nagy lyukú reszelőn gyaluld le a tököt. 2 db negyed tök lereszelése után megmértem, 40 dkg volt. Ha te sem akarsz 3 napig tökfőzeléket enni, akkor ennyi elég is. 🙂 A másik 2 darabot is lereszelheted, de azt tedd a mélyhűtőbe, egy nájlonban.
Akkor most jöhet a hagyma. Pucold meg, vágd fel apróra. Pucolj meg 3 cikk fokhagymát is.
Egy kb. 3 literes lábosba önts egy kevés olajat (2-3 evőkanálnyit), kapard bele az apróra vágott hagymát, és nyomd hozzá a fokhagymát is. Párold üvegesre, ne égesd meg!
Szórj bele 4 fakanál lisztet, és pirítsd zsemleszínűre. Utána szórj rá 1 fakanál pirospaprikát, és gyorsan keverd el.
Állandó keverés közben önts a rántásra 4 dl hideg vizet, és továbbra is serényen kavard, amíg sima lesz az állaga. Borítsd a gyalult tököt a rántásra!
Kapard hozzá a finomra vágott kaprot is, aztán keverd össze a főzeléket.
Önts hozzá 1 dl tejet, keverd el. Szórj bele 1 fakanál Vegetát, keverd el. Önts hozzá 1 evőkanál 6%-os ecetet, keverd el. Az ecetnek köszönhetően nem lágyul el a tök, ezért tesszük bele most, és nem a végén.
Fedd le, és felforrástól főzd 10 percig. Közben egyszer-kétszer keverd meg, kapard fel az aljáról a leragadt főzeléket. Ha letelt az idő, keverj hozzá 3 evőkanál tejfölt, és kész is van.
Sokféle feltét illik hozzá: sült virsli, sült kolbász, pörkölt, fasírt, lepcsánka, rántott ez-az stb. Jó étvágyat! |