Szilvás gombóc
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
(Ez a szilva nekünk a kertben termett, és se kicsi nem volt, se érett. De csak szilvás gombóccal lehetett hazacsalogatni a fiamat, úgyhogy kénytelen voltam leszedni a kissé még éretlen szilvát, mert látni akartam a gyereket.)
Kisebb krumplikat válassz. Jól mosd meg őket, és tedd a kuktába, a párolóbetétre. Önts rá kb. fél liter vizet, tégy hozzá 1 fakanál sót, mozgasd meg az edényt, hogy elkeveredjen a só. Zárd le a kuktát, és nagy lángon tedd oda főni. Sípoláskor vedd takarékra, és 8 percig főzd. (Beállítottam az órát 8 percre, de el is indítottam, és mire lefotóztam, már eltelt 1 perc.)
Amíg fő a krumpli, mosd meg a szilvát, és magozd ki.
A szilvákon van egy varrás-szerű csík, a mentén vágd ketté őket, de ne teljesen, csak annyira, hogy ki tudd magozni. Előfordul, hogy kukac fordul ki a szilvából. Ha amúgy nincs különösebb baja a szilvának, akkor csak dobd ki a kukacot, vágd ki a gyanús részeket, és a többit nyugodtan használd fel. | ||
Ha letelt a krumpli fövési ideje, akkor csatold ki a kukta fedelét, várd meg, míg beesik a tető.
Szedd ki a krumplit egy tálcára, és várd meg, míg kihűl. Akkor húzd le a héját. Ha látsz ilyen zöld részt a pucolt krumplin (bal felső kép), akkor vágd le (bal alsó kép), mert az nem jó ízű. | ||
Ha megpucoltad a krumplikat, akkor kettesével préseld át krumplinyomón. (Ha nincs krumplinyomód, akkor villával törd össze a krumplit.) Ha áttörted a krumplit, és kinyitod a nyomót, egy csomó krumplit látsz majd a préselőkorongra ragadva. Ezt szedd le, és dobd vissza a nyomóba.
Ha az utolsó krumplit is átnyomtad, akkor még kapard vissza a hengerbe a nyomókorongra tapadt krumplit, és azt is nyomd át. Utána kapard le a nyomóhengerből kilógó krumplikukacokat.
Forgasd a nyomóhenger bütykét a nyélen lévő nyílásba, és emeld ki a hengert. Kapard ki a henger belsejéből is a krumplit. |
Mikor lesz már ebből gombóc?!
Mérd le az áttört krumplit, és tégy hozzá negyedannyi lisztet. (Pl. 1 kg krumplihoz 25 dkg liszt.) Akkora tálban gyúrd a tésztát, amelyikbe belefér a krumpli meg a liszt is, és még a gyúráshoz is marad tér.
Borítsd a lisztet a krumplihoz, adj hozzá 1 kiskanál sót, keverd össze, és gyúrd meg a tésztát. Készítsd ki a nyújtódeszkát, lisztezd le, és tedd ki rá a tésztát. A tálból egy kis liszttel dörzsöld ki az odaragadt tésztát.
Most tedd oda főni a vizet egy nagy lábosba. A 3/4 részénél ne legyen jobban tele, hogy elférjenek a gombócok. |
Vajazd meg a sodrófát, hogy ne tapadjon a tésztához, és a jó lisztes deszkán nyújtsd ki a tésztát. Nyújtás közben emelgesd meg a tésztát, és lisztezd meg alatta a deszkát. Kb. fél cm vastagra nyújtsd ki a tésztát, és kockázd fel olyan 8*8 – 10*10 cm2 nagyságú négyzetekre. Kb. 4*5 = 20 db négyzet telik ki belőle.
Mindjárt jön a gombóckészítés, csak előbb egy kistányérba tégy vagy 2 evőkanál kristálycukrot, és keverd el 1 kiskanál őrölt fahéjjal. Ebből teszel majd a szilvába, a mag helyére. |
Végy egy kisebb szilvát, a mag helyére tégy egy kis fahéjas cukrot, csukd be a szilvát (a másik felével), és hajtsd rá a tészta sarkait. Egy-egy csippentéssel tüntesd el a lyukakat, aztán a két tenyered között formálj gombócot. Lisztezett deszkára tedd le, a szélek eldolgozása kerüljön lefelé.
Nem jó, ha túl nagy a tészta-négyzet, mert vastag lesz a gombóc. Ezért inkább vágj le a tésztából! A nyesedéket tedd félre, fel lehet még használni. Tedd rá a tésztára a szilvát, cukrozd meg, hajtsd rá a szilvára a sarkokat. Ragaszd össze a sarkoknál a tésztát, aztán gömbölygess a tenyereid között gombócot.
Ha még a fél szilva is nagy, nyugodtan felezd meg! Egyik negyedbe cukor, másik negyed rá, bugyolálás stb. |
Ha egészben van a szilva, de túl nagy, akkor is vágd ketté. Elég egy fél szilva is a gombócba! Ha hajtanád rá a szilvára a tésztát, de nem jön, mert leragadt, akkor késsel óvatosan nyúlj alá, és vakard fel.
Ha emiatt vagy más miatt lyukas lesz a gombóc, sebaj, tégy rá egy foltot! Varrás helyett itt nyomkodással tudod hozzádolgozni a foltot a foldandóhoz.
Ha készen van 10 gombóc, nézd meg, hogy mi van a vízzel. Ha forr, vedd lejjebb a gázt addig, amíg épp hogy nem forr. Ekkor ejtsd bele finoman a gombócokat.
Kb. 3 perc múlva feljön a víz színére az első gombóc, 5-6 perc alatt pedig az összes felszállingózik. Mindenesetre 3 perc elteltével mozgasd meg az edényt, hogy elősegítsd a gombócok felemelkedését.
Amíg az első adag gombóc fő, két dolgot is kellene csinálnod: prézlit pirítani, és a többi gombócot elkészíteni. A gombóc fontosabb. 🙂
Nem ismétlem meg a gombóckészítés lépéseit; talán csak azt tanácsolnám, hogy még mielőtt rátennéd a szilvát a tészta-négyzetre, egy kést húzz végig a tészta alatt, hogy nem ragadt-e le. És húzd lisztes helyre a tésztát, ott töltsd meg.
Aztán a végefelé lesznek majd csonka tészták; ezeket egészítsd ki normál méretre a levágott darabokból, vagy két csonka részt ragassz össze eggyé. Az utolsó darabkákból pedig sodorj nudlit.
Egy lyukas kiszedőkanállal szedd ki a kész gombócokat egy odakészített tálba. Jól csöpögtesd le őket. Óvatosan emeld ki, és óvatosan tedd le, mert könnyen kilyukad.
Tedd oda főni a második adag gombócot, és közben pirítsd meg a prézlit. Egy teflonedénybe tedd oda olvadni (takarékon) a 7 dkg vajat (Rámát), és ha elolvadt, akkor tegyél bele jó sok prézlit. (Jó, ha teszel egy vaslapot a gázra, mert akkor egyenletesebben melegszik az edény alja.) Kevergetve pirítsd arany színűre.
Ötösével forgasd meg a gombócokat a prézliben. Mozgasd ide-oda az edényt, a gombócok forognak és beprézliződnek. Aztán tedd a prézlibe az öt pucér gombócot, mosd ki a tálat, és tedd vissza bele az öt prézlis gombócot. Most már van hely a következő öt megforgatására.
Közben, ugye, fő a második adag gombóc. Ha feljönnek a víz tetejére, dobd bele a nudlikat. Azoknak 2 perc fövés is elég. |
A második adagot is forgasd meg a prézliben. Legyen az asztalon tejföl és porcukor! Nem fáradoztál hiába, nagyon finom! Jó étvágyat!
|