Paradicsomos csicseriborsóleves
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Fontos! Előző nap kell elkezdeni! Ázzon vagy 20 órát a csicseriborsó!
Mikor először csináltam, ázott 24 órát, másnap 2 óra hosszat főztem, és még így se lett teljesen puha. 🙁 (Régi borsó volt.) Legközelebb viszont csak 12 órát ázott, az ázás után már félpuha volt, és 1 óra főzés után megpuhult. 🙂 (Frissen vett borsó volt.)
Röviden:
- Előző nap: áztasd be a csicseriborsót.
- A főzés napján főzd 1 órát a csicseriborsót – új vízben. (1. segédfazék)
- Tedd oda sülni a sütőbe a félbe vágott paradicsomokat és a skalpolt fokhagymát – jól beoregánózva. 200 fokon 20 percig süljön.
- Főzz fel 2 liter vizet, tégy bele 2 húsleveskockát. (2. segédfazék)
- Turmixold a sült paradicsomot és 5 gerezd fokhagymát.
- Olajon fonnyaszd meg a felszeletelt póréhagymát. (a 3. avagy főfazékban)
- Öntsd fel a leveskockás lével, forralás után bele a paradicsomturmix, az 1 evőkanál sűrített paradicsom, majd az 1 órát főtt (és leszűrt) csicseriborsó.
- Fűszerezd fél fakanál sóval, 2 csipet borssal.
Tehát áztasd be a csicseriborsót előző délután. Másnap szűrd le róla az áztatólét, a csicseriborsót öntsd egy kb. 4 literes fazékba, öntsd fel 3 liter vízzel (nem kell megsózni), és tedd oda főni.
Gyújtsd be a sütőt, állítsd 200 fokra.
Mosd meg a paradicsomot, csippentsd le a zöldjét, ha van. Készíts oda egy kis tepsit, olajozd ki az alját. Vágd félbe a paradicsomokat, vágd ki a hibás részt, meg a tövénél lévő éretlen, fehér húst, és tedd egymás mellé a tepsibe.
Vágd le vízszintesen a fokhagymafej tetejét. (Én az alját is skalpoltam, hogy megálljon a talpán, de felülről is menjen bele a meleg.) Úgy egészben tedd a tepsibe. Locsold meg olajjal a paradicsomot és a fokhagymát is, aztán sózd meg a paradicsomot.
Szórd meg a paradicsomokat és a fokhagymát 2 evőkanál szárított oregánóval. (Ha van friss, az még jobb!) Mehet a 200 fokos sütőbe, 20 percig süljön.
Tégy oda 2 liter vizet főni. (Ez még csak egy segédfazék legyen!) Ha forr, dobj bele 2 húsleveskockát, keverd el. (Ha majd sózod a levest, ne feledkezz meg arról, hogy a húsleveskocka is sós.) Csak addig kell főzni a vizet, míg a leveskocka teljesen fel nem oszlik benne.
Készítsd elő a póréhagymát! Húzd le a felső, piszkos (esetleg sérült) héját, és vágd le a bajszos végét (a lehúzott külső héjjal együtt). Egy nagy késsel hosszában vágd félbe a fehér részét, aztán erre merőlegesen is vágd be a zöldig – vagyis negyedeld, de csak a fehér részt!
Szeleteld fel vékony lapokra a póréhagymát. Mivel + alakban bevágtuk, így egy szeletből 4 hagymacikk lesz egyszerre.
Készíts oda egy edényalátétet a sült paradicsomos tepsinek. Ha letelt a 20 perc, vedd ki a deszkára a tepsit, és lapátold át a sült paradicsomokat egy nagy bögrébe, mert össze kell majd turmixolni.
Mivel a sült fokhagymának levágtad a tetejét, most nyomásra könnyen kicsusszannak belőle a gerezdek. 5 cikket nyomj a bögrébe, a többit majd máskor felhasználod. Kanállal keverd el, hogy könnyebben tudd turmixolni.
Botmixerrel turmixold össze a sült paradicsomot és fokhagymát. A húslevesbe mártva öblítsd le a botmixert.
Most vedd elő azt a – kb. 4 literes – fazekat, amiben a leves lesz. Önts bele 2 evőkanálnyi olívaolajat, borítsd bele a póréhagymát, és pirítsd üvegesre.
Most már csak mindent hozzá kell önteni, és kész! 🙂
Öntsd fel a húsleveskockás lével. Öntsd hozzá a paradicsomturmixot. Csorgass bele 1 evőkanálnyi sűrített paradicsomot.
Szórj még bele fél (kis) fakanál sót, két csipetnyi borsot. Szűrd le az időközben megfőtt csicseriborsót, és borítsd a levesbe. (Elfelejtettem lefotózni.) Forralj egyet rajta, és lehet enni. 🙂
Jó lenne friss oregánólevelekkel díszíteni! Mivel nekem nem volt, tárkonylevelet szórtam rá. Olyan új íze van! 🙂 Mindenkinek ízlett. Jó étvágyat! |