Lila hagymás kifli
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
A nosalty.hu weboldalról vettem a receptet. Már többször megcsináltam, mert olyan finom! 🙂 Fél adaggal még nem próbáltam, pedig az is elég lenne, ha nem jön vendég.
Mint minden élesztős süti esetében, most is az élesztő felfuttatásával kell kezdeni. Mérj ki fél liter tejet, melegítsd meg egy kb. 1 literes lábosban. Morzsold bele az 5 dkg élesztőt. (Én mélyhűtöttet használok, kicsit macerásabb felolvasztani.) Ne legyen túl meleg a tej, mert az árt az élesztőnek. (Itt olvastam) Szórj két evőkanál cukrot a tejbe, és kevergetve nyomkodd szét az élesztőt.
Takard le a tejet, míg felfut benne az élesztő. (Néha rá kell nézni.)
Egy nagy tálba (én lavórt használok) borítsd bele a 90 dkg lisztet. Egy kilós zacskóból majdnem mindet öntsd a tálba; mérlegen ellenőrizd, hogy 10 dkg maradjon a tasakban. Szórj a lisztbe 2 teáskanál sót.
Reszeld le az 5 dkg sajtot – reszelheted egyből a lisztbe is. A sajt végét már csak nyomd rá az ujjaddal a reszelőre, úgy húzd végig a rücskökön; óvatosan, hogy ha elfogy a sajt az ujjad alatt, akkor ne folytasd tovább a reszelést. 🙂 Ha nem a lisztbe reszeltél, akkor most borítsd a reszelt sajtot a liszthez.
Pucold meg a hagymát, és reszeld le. Legjobb erre a célra a négy oldalú reszelő krumplireszelő oldala. (Átvettem a reszelőfelület kinagyított képét a káposztás kocka leírásából.) Én most egy kis almareszelőt használtam, de valahogy kicsi volt a hagymához, sok réteg levált a reszelés közben.
A reszelés végeztével ütögesd a reszelőt a lisztestálhoz, hogy kijöjjenek belőle a beszorult hagymareszelékek. Borítsd a reszelt hagymát a liszthez.
A reszelés közben levált hagymarétegeket vagdosd először csíkokra, aztán rá merőlegesen kockákra, és kapard ezt a hagymát is a liszthez.
Közben biztosan felfutott az élesztő. De ha nem, akkor is borítsd a liszthez az élesztős tejet. Jól keverd el a masszát.
Egy mérőkancsóba önts 2 dl olajat, és öntsd a tésztához.
Fakanállal – lehetőleg lyukas fakanállal – addig keverd a masszát, míg össze nem áll.
Most már kézzel gyúrd tovább! Az olajnak köszönhetően szerencsére nem olyan borzasztóan ragacsos a tészta. Dagaszd szép simává, ez kb. 5 percig tart. Persze 10 percig is dagaszthatod! 🙂 Ha puffog, akkor már jó. De ha nem puffog, akkor is abbahagyhatod, úgyis megkel. 🙂 Dagasztás közben mindig szedd össze a tésztával a cafatokat a tál faláról és aljáról. Ha úgy döntesz, hogy elég ennyi dagasztás, akkor egy kis kés hátával vakard le a ragacsot az ujjaidról. “Moss kezet” egy kis liszttel, az teljesen jól lehozza a tésztadarabkákat a kezedről. (Ezt nem fotóztam le.) Szórj egy kevés lisztet a tésztára, mielőtt kelni hagynád.
1 óra hosszat meleg helyen keleszd a tésztát! Nyáron a napon, télen a fűtőtesten, ősszel és tavasszal pedig melegítsd fel 50 fokra a sütőt, és tedd oda a tálat. Itt nem kell letakarni, de ha nyílt helyen kelesztesz, akkor boríts a tálra egy tiszta konyharuhát. Szedd elő a nyújtódeszkát, és tedd meleg helyre – kelt tésztáknak árt a hideg. Egy óra alatt jól megkel a tészta.
Ha letelt az egy óra (elég 3/4 óra is, de másfél óra sem árt), akkor készítsd oda a gyúródeszkát, és lisztezd le. Pár mozdulattal gyúrd át a tésztát, és nagyjából felezd meg, mert ekkora adag tésztát csak két részletben lehet feldolgozni. Az egyik fél tésztából formálj gömböt, és tedd a nyújtódeszkára.
Először kicsit lapogasd le, hogy megálljon rajta a sodrófa, aztán nyújtsd ki kör alakúra. (Mindig más-más irányban nyújtsd a tésztát. Ha mindenfele tágul, akkor nagyjából kör alakú lesz.) Jó nagy kör lesz belőle, a nyújtódeszka szélessége a kör átmérője. Nyújtás közben itt is, ott is emelgesd meg a tésztát, és szórj alá lisztet, hogy ne ragadjon a tészta a deszkához.
Ezt a kört most felezéses módszerrel vágd fel 16 egyforma cikkre. Először kétfelé, aztán mindkét felet megint kétfelé vágva, és így tovább: 2-4-8-16 körcikket kapsz. Mikor egy tésztadarabot elkezdesz vágni, akkor két ujjaddal fogd le a késtől jobbra és balra levő tésztát, hogy ne gyűrődjön be a tészta, mikor vágod.
Vajazd ki a tepsit (a kezeddel vagy egy papírral a tepsi egész felületére kend szét a vajat), aztán szórj bele egy kis lisztet, és a tepsi aljának kocogtatásával és a tepsi ide-oda döntésével oszlasd szét a lisztet a tepsiben. Készítsd a kezed ügyébe a szeletelt bacont és a vajat is.
Vegyél ki egy háromszöget a tésztacikkekből, és fordítsd irányba, hogy előtted legyen a vastag vége. Mivel elég keskenyek ezek a cikkek, az ujjaiddal húzgáld szét jobbra is, meg balra is egy kicsit, hogy szélesebb legyen majd a kifli. (Csak a tövénél kell szélesíteni, a többi nem érdekes, az úgyis rátekeredik a kiflire.)
Óvatosan vedd fel az újabb tésztacikket, és ha le van ragadva, akkor késsel kapard fel. Lisztezd meg a deszkát ott, ahová a háromszöget teszed. |
Vágj le egy darab vajat, tedd a háromszög aljának közepére, és innen, a háromszög talpától kezdve tekerd fel a tésztaháromszöget, így lesz belőle kifli.
Ha sok szalonnaszeleted van, akkor egy egészet rátekerhetsz egy kiflire. Lógasd le a baconszeletet, és a közepére tedd a kiflit. A szalonnát felülről lefelé, alulról meg felfelé tekerd rá a kiflire, mintha sálat tennél rá. 🙂 Ha nincs 32 szelet szalonnád, akkor felezd meg a szeleteket. Mivel a bacont keresztben tekerjük a kiflire, nem kell olyan hosszúnak lennie; nyugodtan ketté lehet vágni, így két kiflire is elég lesz egy szelet bacon. Igaz, így nem lehet kétszer körbetekerni, de azért egyszer körbeéri. Ilyenkor tedd a szalonnát a kifli hátára, és a két végét dugd a kifli hasa alá. (32 kiflire még így is 16 szelet baconre lesz szükség. Nem elég egy 20 dkg-os csomag, inkább 30 dekát vegyél!)
A kutya érzi a bacon illatát – kapott egy darabkát. 🙂 |
Ahogy teszed a tepsire a bebugyolált kiflit, úgy markold meg, hogy fogd össze a fél szelet szalonna két végét a kifli hasa alatt. A szalonnavégeken üljön a kifli. Úgy rendezd el a kifliket a tepsiben, hogy 16 darab (4 x 4) – vagyis az összesnek a fele – férjen el egy tepsiben.
Üss fel egy tojást egy tálkába vagy bögrébe, verd fel (a kenőtollal is lehet), és kend meg a kifliknek a szalonna mellett kilátszó részét.
Állítsd be 200 fokra a sütőt. A tojással megkent kiflik tepsijét rakd be a sütőbe kb. 30 percre. (Nem kell előmelegíteni a sütőt.)
Amíg sül az első adag, addig készítsd el a második adag kiflit. Ha a 30 perc leteltével úgy látod, hogy nem elég sült a szalonna, akkor sütheted még 5 percig. Vedd ki a kész kifliket, és tedd be a második adagot. Mivel ezt már forró tepsibe teszed, lehet, hogy 5 perccel kevesebb idő is elég neki. A megsült kifliket szedd ki egy tálba. Lehet, hogy némelyik leragad, annak késsel nyúlj alá laposan, és vakard fel.
Frissen olyan finom, puha! (De azért másnap is jó.) Adj belőle a barátaidnak vagy a szomszédnak is, meglátod, hogy fognak hálálkodni! 🙂 Jó étvágyat! |