Húsleves
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Javaslom, hogy ha csirkemellfilére van szükséged, csontosat vegyél, és te magad filézd ki. Nem kell teljesen leszedni a húst a csontról, mert jó lesz majd húsleveshez. Ha a filét használod fel, akkor a csontot tedd a mélyhűtőbe, ha pedig előbb levest csinálsz a húsos csontból, akkor a húst tedd el későbbre.
Szóval most használd fel a csirkemell-csontot húsleveshez.
Készíts a csaphoz egy kb. 6 literes fazekat, abban tudsz kényelmesen megfőzni 3 liter húslevest. Mosd meg a csirkemell-csontot meleg vízzel, és amit megmostál, tedd a fazékba. Ha mind benne van, öntsd fel 2,5 liter hideg vízzel, és tedd oda főni. Sózd meg 2 fakanál Vegetával és 1 fakanál sóval. (Fotó később van róla, mert én elfelejtettem az elején megsózni.) Reszelj bele egy fél szerecsendiót. Most jön a szegfűbors. Az olyan, mint a bors, csak kicsit nagyobb. Anyósomtól tanultam, hogy fakanállal roppantsuk meg, és úgy tegyük a levesbe. Jobban kijön az íze. Bal kezed hüvelyk- és mutatóujjával fogd közre a szegfűbors szemet, tedd rá a fakanalat, és jobb kézzel óvatosan nyomd lefele. Épp csak hogy reccsenjen egyet a bogyó, de maradjon egyben!
Most már mehet a levesbe. Amivel még nincs munka, az a zellerlevél; dobd hát azt is a fazékba.
Amíg fő a hús (mert azért az is van a csonton), addig pucold meg a zöldségeket. A nehezen puhulókkal kezdd, mint pl. a karalábé, zeller, petrezselyemgyökér. Mosd meg a zöldségeket, és készíts oda egy tálcát vagy újságpapírt, amire pucolod a héjukat. Egy tálat is készíts oda valamennyi vízzel, a pucolt zöldségnek.
A petrezselyemgyökérnek kapard le a héját. Ha nagy a zeller, akkor egy negyed is elég; vágd hát ketté a fél zellert is! Hámozd meg a negyed zellert.
Na, ez elég hibás! (Bár a fiúknak biztos így még jobban tetszik 😉 ) Ha több receptemet is olvastad már, akkor biztos ismered a taktikámat: a hibás rész közepén vágd ketté a zellert; úgy könnyebb kivágni a hibát. A karalábét vágd ketté, és a felét hámozd meg.
Mosd meg a csapnál a pucolt fehér zöldségeket, és darabold fel őket, hogy könnyebben megpuhuljanak. Aztán óvatosan pottyintsd a fazékba a zöldségdarabokat. (Én elfelejtettem az elején megsózni, ezért itt szerepel a sózás fotója. Kösz a figyelmeztetést, Buimbie!)
Pucold meg a fej hagymát, mosd meg, és egészben tedd a leveshez. Szép színt ad a levesnek, ha a belső héját rajtahagyod a hagymán! (Tudtad, hogy a kifőzött hagymahéjat húsvétkor tojásfestésre szokták használni?) |
Most a répa következik. Először is vágd le a lapos végét. Utána 3 menetben kapard le a héját: |
- Támaszd meg a hüvelykujjaddal a répa talpát, és kapard le körben a héjat kb. 3 cm magasan.
- A répa középső részéről úgy kapard le, hogy bal kézzel forgatod a répát, jobb kézzel pedig – kitámasztás nélkül, “lengő” késsel – kaparod a héjat.
- A répa hegyes végéről megint úgy kapard le a héjat, hogy a répa hegyét megtámasztod a hüvelykujjaddal.
Mosd meg a répákat, és darabold fel. Először keresztben vágd ketté, aztán a hegyes végét hosszában felezd meg, a vastag végét pedig hosszában vágd négyfelé.
Dobd a répákat is a húslevesbe. Most már csak gyorsan puhuló zöldségek vannak hátra. A kelkáposztáról és a karfiolról is vágd le az esetleges fekete részeket (vagy más hibákat), aztán megint mosd meg, és pottyintsd a levesbe őket. |
Pucolj meg 3-4 fokhagymagerezdet, és egészben dobd a levesbe. Végül pucold meg a 3 szem krumplit, mosd meg őket, és dobd a levesbe, úgy egészben. (Elég vacak fotó, nem nevezek be vele a National Geographic Nemzetközi Fotópályázatra 🙂 . )
Na, most már minden benne van! 10 perc múlva kész is. Amíg fő, tégy oda melegedni kb. másfél liter vizet a levestészta kifőzéséhez. Hints bele 2 fakanál sót, és cseppents bele pár csepp olajat, hogy ne ragadjanak össze a tésztaszemek. |
Közben kóstolj meg mondjuk egy karalábét, és ha puha, akkor önts még egy fél liter hideg vizet a leveshez. Ha ezzel felforr, akkor kész, el lehet oltani alatta a gázat.
Ha forr a tésztafőző víz, akkor borítsd bele a levestésztát. (Kiskocka avagy lecske, eperlevél, csigatészta, cérnametélt.) Egy 20 dkg-os csomag tészta bőven elég!
Ha letelt az idő, akkor a csapnál szűrd le a tésztát. Folyass rá hideg vizet, és fakanállal kavargatva jól mosd át. Aztán tedd vissza a szűrőt tésztástul a fazékra, hadd csöpögjön ki jól a víz a tésztából. Közben már biztos megfőtt a leves, és a húsleves az olyan, hogy le kell szűrni. Ezért kipateroljuk a szűrőből a tésztát, egy szép kis tálba.
A felszabadult szűrőt jól mosd ki, és jöhet a leves leszűrése. A levesesfazék köré 3 tálat készíts: egyet az ehető leveszöldségnek, egyet a “szemétnek”, egyet a leveshúsnak. Egy villával halászd ki sorra a fazékból a dolgokat, és tedd a megfelelő tálba. A leveshúst két oldalról támogasd meg kiszedéskor, mert könnyen szétesik. (Én egy uborkacsipesszel szedtem ki.)
Most már átszűrheted a levest egy levesestálba. Nem baj, ha maradnak még zöldségek a fazékban, maj ebéd után leszűröd azt is. Fő, hogy mindenből legyen elég a zöldséges tálban.
Két napig biztos kitart! Jó étvágyat! |