Biokolbász
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Egy kedves ismerősömtől, Mártitól kaptam ezt a receptet. Ő kikísérletezte a hozzávalók tökéletes arányát, és tényleg nagyon ízletes!
Egy tálban készítsd el a masszát. Mérd bele először a 10 evőkanál zabpelyhet (én először tévesen csak 2 kanállal tettem bele, azért olyan kicsi a kupac a fotón), aztán a 3 evőkanál zabkorpát, a 2 evőkanál grízt (erről nincs fotó) és a 2 evőkanál szójagranulátumot.
Amiből már vettél ki, azt tedd félre, mert bele lehet keveredni, olyan sokminden kell hozzá! |
Most jönnek a fűszerporok: 1 kiskanál Vegeta, 2 kiskanál Flekken, 2 evőkanál Magyaros fűszerpor, 2 kiskanál pirospaprika. Ezeket is félreteszem, és akkor már csak a macerásabb dolgok vannak hátra.
Jól keverd el, és öntsd rá a 2 dl vizet. A vízzel is keverd el, aztán egyesével megvizsgálva add hozzá a 3 tojást.
A tojással is keverd el. Most már puhulhatnak a pelyhek, amíg megpucolod a fokhagymát. Fokhagymanyomón át préseld a masszához az 5 gerezdet. Utána egy hegyes kis késsel kapard ki a nyomó aljáról az odatapadt fokhagymát.
Mérd le a kb. 8 dkg füstölt sajtot, reszeld le, és borítsd a masszához. (Nekem most elvitték a gyerekek a fedeles sajtreszelős dobozomat, ezért kénytelen voltam ezen az egyszerű reszelőn közvetlenül a tálba reszelni a sajtot.) A Karaván sajt igen törékeny. Ha letörik egy darab, sebaj! Mivel elég puha is, az ujjaddal szét tudod nyomni. Jól nyomd le, és húzd végig a reszelőn. Ha elfogyott a sajt, a reszelő aljáról is kapard le, ami ott maradt!
Keverd el a sajttal is a masszát. Mérd ki a kb. 4 dkg vajat, tedd a tálba, és egy (fa)kanállal nyomkodd szét a tál falán. Utána még egyszer jól keverd át az egészet! Most már minden benne van.
Fél óráig hagyd állni a kolbászmasszát! Most begyújthatod a sütőt, jó melegre állítsd. (kb. 200 fokra) |
Közben vedd elő a hőálló tepsit, amiben sütöd a kolbászt. Egy kis vajjal vagy olajjal kend át az alját. A celofánból vágj le 3 db kb. 35 cm hosszú és kb. 20 cm széles csíkot. Ha letelt a félóra, akkor az egyik celofánt vizezd meg, és terítsd ki egy vágódeszkára. A közepére (de inkább lejjebb) egy kanállal halmozz egymás mellé kolbászmassza kupacokat, hogy nagyjából összefüggő csíkot kapj. De jobbról és balról hagyj egy kis helyet, mert majd fel kell hajtani a celofánt.
Két oldalról hajtsd rá a celofánt a kolbászra, aztán elölről is hajtsd rá. Úgy jó, ha a celofán túlnyúlik a kolbászmasszán, mert akkor a celofánon keresztül magad felé tudod kapargatni a masszát, és így takaros kolbász formájúra tömörítheted. Az elkészült rudat óvatosan emeld a tepsibe.
Így készíts el 3 kolbászrudat.Tedd őket egymás mellé a tepsibe, és mehet a sütőbe. 30 percig süsd, kb. 200 fokon.
25 perc múlva egy lapos, hosszú késsel egyenként nyúlj a kolbászok alá, és fordítsd át őket a másik oldalukra. 5 perc múlva az egyik rúdról vedd le a celofánt, és kóstold meg a kolbászt, hogy átsült-e már. Ha jó, akkor mindet kicsomagolhatod. (Ez a celofán nekem nagyon gyanús volt, mert mintha tágult volna. Szétmászott benne a kolbász, nem lett szép henger alakú. Aztán rájöttem, hogy nem igazi celofán volt, hanem befőzőfólia. Igaz, ez meg könnyen lejött a kolbászról. A celofán rá szokott ragadni. ) Ha nem válik el a kolbász a celofántól, akkor várd meg, míg kihűl!
Pont úgy lehet felhasználni, mint a rendes kolbászt.
Süthetsz pl. kolbászos tojást. Ehhez előbb süsd meg a kolbászt, mindegyik karikát fordítsd meg, aztán üsd rá a tojás(oka)t. Még finomabb, ha pár szeletke sajtot is raksz rá.
Vagy meleg szendvicsre teheted. A sajt fölé tedd, mert a sajt akkor is megolvad, ha alul van. A kolbász pedig így szépen meg tud pirulni. |
Persze főételnek is jó; krumpli, rizs vagy párolt zöldség körettel is finom. Itt a képen tepsiben sült krumpli és céklasaláta van hozzá. Jó étvágyat! |