Aranygaluska
Hozzávalók:
|
|
Elkészítés:
Egy mércés kancsóba önts 4 dl tejet. Ebből egy keveset (kb. fél dl-t) önts egy melegíthető kis edénybe, és langyosítsd meg. Vágj le 4 dkg élesztőt (vagy a papírján lévő beosztások segítségével, vagy mérd le mérlegen). Tedd az élesztőt a langyos tejbe.
Késheggyel mozgatva oszlasd fel az élesztőt a tejben. Szórj bele 1 evőkanál porcukrot, keverd el. |
Egy nagy tálat tégy a mérlegre, és kapcsold be a mérleget. Akkor 0-t mutat. Önts a tálba 80 dkg lisztet. Végy ki belőle 1 evőkanállal, és szórd az élesztős tejbe. Ezt már nem kell elkeverni!
Az élesztős edénykét takard le, és tedd meleg helyre (télen a fűtőtestre) felfuttatni. Vigyázz, mert a cukros élesztő hamar felfut! (Lásd lejjebb!)
Amíg az élesztő növekszik, elkezdheted az aranygaluska tésztájának az összeállítását. Tégy 2 csipet sót a lisztbe, és keverd el. Most jön bele a 3 tojássárgája. Üsd fel középen a tojást, és egy tálka fölött a 2 fél tojáshéjba váltakozva, ide-oda töltögetve hagyd lecsorogni a fehérjét. A sárgája ottmarad az egyik fél tojáshéjban. Ha még gondot okoz a tojás sárgájának és fehérjének a kettéválasztása, akkor szerezz be egy ilyen ügyes kis tojásfehérjét leválasztó szerkentyűt. Ennek a közepébe kell önteni a tojást, és a fehérje lecsorog a réseken, a sárgája meg ottmarad a mélyedésben. (Jobb esetben…mert már jártam úgy, hogy az is átcsorgott a résen.)
A liszt közepébe csinálj egy gödröt, és abba borítsd a tojássárgáját; a tálkában maradt fehérjét pedig öntsd egy bögrébe. Így megint üres tálkába csoroghat majd le a következő tojás fehérje. (Ha netán rossz lenne valamelyik tojás, nem keveredik az előző fehérjével.)
Hát, nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar felfut az élesztő! Öntsd a felfutott élesztőt a liszthez. (Lekapartam ám a ruháról!) Tégy a liszthez 2 evőknál porcukrot. (A 3. kanál cukor az élesztős tejben van.)
Keverd el a liszt közepén lévő folyékony dolgokat. Apránként húzz bele mindig egy kis lisztet, és nagyjából dolgozd el a tojásos-élesztős tejjel. Most langyosítsd meg a 4 dl-ből megmaradt tejet, és öntsd a tésztához. Ameddig lehet, addig fakanállal keverd a tésztát, utána pedig kézzel gyúrd tovább.
A hüvelykujjadat belemélyesztve gyúrd a tésztát (mindkét kézzel)! Néha dögönyözd ököllel, aztán hajtsd ketté, és megint dögönyözd laposra. Jól dolgozd ki! Ha túl keménynek találod, akkor langyosíts még egy kis tejet, és önts egy keveset a tésztához. Körben hajtsd rá a tésztát a tejre, és megint dolgozd ki a tésztát.
Takard le a tésztát egy tiszta konyharuhával; hadd keljen, amíg ledarálod a diót. Mérd ki a 25 dkg dióbelet, és daráld le egy nagyobb tálba, hogy még a cukor is beleférjen. Tedd a mérlegre a tál diót, nullázd ki a mérleget, és mérj a dióhoz 25 dkg porcukrot.
Készíts ki egy normál süteményes tepsit (legalább 5 cm falvastagságú legyen). (Ez a jénai, amiben én sütöttem, kicsinek bizonyult. Nagyon kidagadt belőle a tészta, sok dió lepergett a sütőtérbe; lehetett utána takarítani. 🙁 ) Vajazd ki a tepsit. Tépj le egy darabot a vajaspapírból, tégy a fonákjára egy körömnyi vajat, és a papírral kend szét a vajat a tepsi alján. (Nekem most épp elfogyott a Ráma, ilyenkor elég az üres papírral kikenni a tepsit.)
Gyújtsd be a sütőt, hogy a kész tésztát már meleg sütőbe tehesd. Állítsd 175 fokra, azaz középforróra.
Olvassz meg egy kis edénykében egy kis darab (kb. 3-5 dkg) vajat, és tedd az asztalra, egy edényalátétre. Tehát legyen ott a tészta, a tepsi, a dió, az olvasztott vaj és a mazsola. (Szerencsére később nekem is eszembe jutott a mazsola! 🙂 ) Válaszd ketté a tésztát, mert majd 2 réteget raksz le belőle. Olvasztott vajba mártott kanállal vágj le egy kanálnyi galuskát a tésztából, és tedd a tepsibe. Így rendezd szépen egymás mellé a galuskákat, kicsit hézagosan – hogy a közökbe majd becsurogjon a dió -, míg el nem fogy az egyik fél tészta. Szórd meg bőven (a felénél több) cukros dióval a galuska-réteget.
Szórd meg mazsolával (maradjon a tetejére is)!
Aztán szaggasd rá a maradék tésztát; ritkásan, nehogy az egyik felén sűrűn legyenek a galuskák, a másik felére meg ne jusson semmi. Ha maradna még tészta, akkor az abból szaggatott galuskákat tedd be a résekbe.
Szórd rá a maradék diót, és hintsd meg ezt a dióréteget is mazsolával. Locsold a tetejére a megmaradt olvasztott vajat, aztán mehet a sütőbe.
Nem árt, ha letakarod a tepsit alufóliával, hogy ne égjen meg a dió. Kb. 40 percig süsd, középforró sütőben. Ha túl forró, akkor a belseje nem sül át, mire a külseje már jó.
Öntettel szokták enni, vagy valamilyen szörppel; de mi most melegített lekvárt tettünk rá. Jó étvágyat! |